İngiltere’de kriz çocukları da vuruyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, ekonomik krizden çocukların da psikolojik olarak etkilendiğini gösterdi. Ayrıca, çocukların geçmişte benzer araştırmalara katılan yaşıtlarına göre ekonomik kriz konusunda çok daha bilgili oldukları belirlendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.02.2009 - 18:27

“Children’s Society” adlı, çocukların psikolojik ve sosyal refahını sağlamayı hedefleyen sivil toplum örgütü tarafından yapılan araştırmada, çocukların daha çok, ekonomik krizin anne babaları üzerinde yarattığı etkiden etkilendiklerini ortaya koydu.

Araştırmaya katılan 11-13 yaş grubundaki çocukların yarıya yakınını, ebeveynlerinin ekonomik gidişat konusunda “çok kaygılı olduğunu” söylerken, 17-19 yaş grubundaki gençlerin beşte birinin, ailesinin yükünü hafifletmek için iş aradığını ancak bulamadığını belirtti. Araştırmaya katılan çocuk ve gençlerin yüzde 29’u, harçlıklarının da düşürüldüğünü kaydetti.

Araştırmacılar ankete katılan çocuk ve gençlerin şimdilik yüzde 10’un altında kalan bir bölümünün ebeveynlerinin kriz yüzünden işini kaybettiğini söylediğine dikkati çekti. Araştırmacılara göre, bu oran arttıkça, “ekonomik kriz kaygısı duyan çocuk” oranı da artacak.

Uzmanlar ayrıca, ankete katılan çocukların geçmişte benzer araştırmalara katılan yaşıtlarına göre ekonomik kriz konusunda çok daha bilgili olduklarını belirtti. Çocukların büyük bölümünün kredi krizinin ne anlama geldiğini bildiği üçte birinden fazlasının da televizyon haberlerini kaygıyla izlediği ortaya çıktı. Krizden etkilenmediğini söyleyen çocukların oranı ise yüzde 15’te kaldı.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığının Çocuk, Okul ve Aileden sorumlu birimi bir açıklama yaparak, çocukların ekonomik kriz korkusunun mutlaka yenilmesi gerektiğini, bu konuda aile ve okullara önemli görevler düştüğünü bildirdi.

Childre’s Society Başkanı Bob Reitemeier ise çocukların ekonomik krizle yapılan mücadelenin cephesinde yer aldığını, bu nedenle krizin etkilerinden korunmalarının kolay olmadığını söyledi.

Araştırmacılar, krizin çocuklar tarafından çabuk algılanmasının ve çocukların bu mücadelede yer aldıklarını düşünmesinin sebebinin ise çocukların okul gezileri, tatil, oyuncak gibi masraflarının krizin ilk kurbanları arasında bulunması olduğunu belirtti.

Ankete katılan çocukların verdikleri yanıtlar da bu tezi doğruladı. Anket sorularını yanıtlayan her beş çocuktan biri bu yıl ailesiyle tatile gitme imkanının olmayacağını söyledi.

Ankete katılan çocuklardan biri olan 15 yaşındaki Patricia, ekonomik krizi, aile bütçesinin geldiği noktadan kolaylıkla algılayabildiğini belirtirken, “Ailece tasarruf yapmaya çalışıyoruz, gereksiz masraflardan kaçınıyoruz. Ailem için endişe duyuyorum. Evi ayakta tutacak kadar paramız olup olmadığını bilemiyorum” dedi.

14 yaşındaki Peter da annesinin işini kaybetmesinden korktuğunu, genel olarak gidişatın kendisini endişelendirdiğini söyledi. Annesinin işsiz kalması halinde okumaya devam edemeyeceğinden korktuğunu da belirten Peter, “durumun düzeleceğine dair bir umudu bulunmadığını” da ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...