İngiltere'de ucuz içkiye yasak

Daily Telegraph gazetesinin manşet haberine göre İngiltere hükümeti süpermarketlerde, dükkanlarda ve barlarda ucuz içki satışını yasaklamaya yönelik bir planı duyuracak.

18.01.2011 - 12:03

İngiltere'de ucuz içkiye yasak

İngiltere’de aşırı içki tüketiminin engellenmesi için, ilk etapta bakanlar, marketlerin müşterilere ödedikleri vergiden daha az fiyatla satmasına karşı önlemler açıklayacak.

Fakat dükkanlar ve otelcilerin içkilerin fiyatını belirlerken üretim maliyetini hesaba katmaya mecbur olmayacak, yani müşterileri daha çok içki almaya ikna etmek için, içkileri zararına satmaya devam edebilecekler.

Dolayısıyla dört kutu bira 1,50 sterline (3,75 lira), sert içki 8 sterlinden aza (20 lira), bir şişe şarap 2 sterlinden aza (5 lira) ve bir kutu elma şarabı da yaklaşık 0,2 sterline (50 kuruş) satılabilecek.

Koalisyon hükümeti ucuz içki promosyonlarıyla mücadele etmeyi ve içkilerin maliyetinin altına satılmasına son vermeyi taahhüt etti.

İngiliz İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı planlara göre, bayilerin içkileri, vergi ve KDV’lerinden daha düşük fiyata satmaları yasaklanacak.

Böylece ilk defa her ürün için daha altına düşülemeyecek birer minimum fiyat belirlenmiş olacak.

Alkolün birimi başına vergisi, bira için 17 peni (42 kuruş), şarap için 18 peni (44 kuruş), elma şarabı için 7 peni (17 kuruş) ve sert içkiler için de 24 peni (59 kuruş). KDV bunu yüzde 20 artırıyor.

Parlamento’daki bir kaynak bunun “Hükümetin içkilerin maliyetinden düşük fiyata satılmasını yasaklama taahhüdünü yerine getirmesi için önemli bir adım olduğunu” söyledi.

Kaynak şöyle konuştu: “Bu yasak en kötü indirimlere bir son verecek, içkilerin ucuz ve zarar verici bir şekilde satılmasını önleyecek ve farklı oranlarda alkol içeren içkiler için minimum fiyat belirlenmesini sağlayacak. Yasak bayilere ve kamuoyuna açıkça hükümetin bu sorunu ciddiye aldığı mesajını vermiş olacak. Daha da önemlisi iş koluna sınırlı bir yük getirilecek ve vergi mükelleflerine maliyet düşük olacak.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...