Sepideh Farsi'ye Tahran'da film yapamayacağı söylendiğinde tek yaptığı cep telefonunu cebinden çıkarmak oldu.

İran'daki seçimlerden sonra yaşanan gerginlikleri ve protesto gösterilerini çekmek istediğinde hükümetin kısıtlamalarıyla karşılaşan Farsi sadece cep telefonunu kullanarak sokakları dolaştı ve taksi şoförleriyle, kuaförlerdeki kadınlarla, cafelerdeki gençlerle konuştu.

Farsi, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden seçilmesiyle, 1979 İslam Devrimi'nden bu yana yaşanan en büyük hareketi bir şekilde kayıt altına aldı.

Bir aylık çekimlerin düzenlenmesi ise altı ayını aldı ve ortaya "Tehran Bedoune Mojavez - İzinsiz Tahran" adlı film çıktı. Farsi'nin filmi bu hafta da Dubai Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi.

"TELEFON KAMERA KADAR KORKUTMUYOR"
Farsi, "Telefon bazıları için o kadar sıradan ki insanların konuşması daha kolay oldu. Fakat bir kamera hep insanların gözünü korkutuyor, araya mesafe koyuyor. Telefonla bunu en düşük seviyeye indirdik" dedi.

Farsi filmde seçim sonrası yaşanan huzursuzlukları konu alan Hickhas gibi rapçilerin müziklerine yer vermiş.

Ahmedinejad'ın yeniden seçilmesiyle sokaklara dökülen İran halkının yaşadıklarını ne İran medyası ne de yabancı medya görüntüleyebiliyordu.

ARTIK KENDİ HİKAYELERİ VAR
Farsi 1980'de İran'dan Fransa'ya gitmişti. İran halkının yaşadıklarıyla ilgili hep hikayeler duyardı fakat şimdi anlatacak kendi hikayeleri var. Kuafördeki kadınların burun estetiği olduğunu, kaşlarına estetik yaptırdıklarını biliyor. Genç erkekler Şeriat yasaylarına rağmen uyuşturucu, alkol ve fahişeliğin artmasından yakınıyor.