Irkçı gaf ünlü sunucuyu işinden etti

ABD, yaptığı büyük gaf sonrası Yahoo! News’teki işine son verilen deneyimli sunucu David Chalian’ı konuşuyor.

Haberler 31.08.2012 - 11:41

Irkçı gaf ünlü sunucuyu işinden etti

Chalian, Çarşamba günü bir canlı yayın öncesinde açık olan mikrofonuna dikkat etmeyerek, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhuriyetçi Parti’den rakibi Mitt Romney hakkında, ‘siyahların boğulduğu bir partide yer alması güzel bir şey’ ifadesini kullandı. Chalian, bu sözüyle Romney’in seçim kampanyasına başlayacağı, 2005 yılında sel felaketi yaşanan New Orleans kentine gönderme yaparak, sel suları içinde yardım bekleyen siyahi ABD vatandaşlarını hedef aldı.

Medya izleme organı NewsBusters, Chalian’ın sözlerini kamuoyuna sununca, deneyimli sunucu kendisini kapının önünde buldu. Yaşananları Huffington Post’a değerlendiren ABC News sunucusu Sam Donaldson, “David’in yaşadıkları çok pişmanlık verici... Söylediklerimizin gizli kaldığını düşündüğümüz birçok an oluyor... Çocukluk yapıyoruz, dalga geçiyoruz. Ben bile çizgiyi aşan laflar sarf etmişimdir. Chalian için mazeret bulmaya çalışmıyorum. Kendisi resmi bir açıklama yapıp özür diledi. Hayat devam ediyor. Bence bu sektördeki ömrü dolmadı” dedi.

NewsBusters’ın internete yaydığı haber, ABD’nin muhalif basın organları Breitbart ve The Drudge Report gibi kanallar aracılığıyla hızla kamuoyuna yayıldı. Yahoo! News, aynı gün öğleden sonra Chalian ile yollarını ayırdıklarını açıkladı.

ABD’deki siyasi çevrelerde tanınan biri isim olan Chalian, kovulmasının ardından birçok kişiden destek görse de, Donaldson gibi destekçileri yaptığı yorumun yanlış olduğunu belirtti. Donaldson, “Yaptığı şakayı savunmuyorum ama dediği şeyin karakterini yansıtttığını söyleyemem” dedi.

Sayfa Yükleniyor...