İş inşanı Asil Nadir 79 yaşında altıncı kez baba oldu (Asil Nadir kimdir?)

Kıbrıs Türkü iş insanı Asil Nadir 79 yaşında yeniden baba oldu. Nadir'in 36 yaşındaki ikinci eşi Nur Nadir'in Mert Selim Nadir isimli erkek bebeğini dünyaya getirdiği belirtildi.

04.01.2021 - 14:56

İş inşanı Asil Nadir 79 yaşında altıncı kez baba oldu (Asil Nadir kimdir?)

Asil Nadir'in ikinci eşi Nur Nadir, dün sabah saatlerinde Mert Selim Nadir adında bir bebek dünyaya getirdi. Nadir çiftinin ilk çocuğu Lisa Nur, 1 Mayıs 2019 tarihinde dünyaya gelmişti. Nadir çiftinin, yaklaşık bir buçuk yıl aradan sonra Mert Selim Nadir isminde bir erkek bebeği oldu.

KKTC’nin en büyük medya kuruluşu Kıbrıs gazetesi ile televizyonunun sahibi ünlü iş insanı Asil Nadir, 1 Mayıs’ta 80 yaşına girmeye hazırlanıyor. Asil Nadir’in geçmiş evliliğinden 5 çocuğu bulunuyor.

ASİL NADİR KİMDİR?

1 Mayıs 1941 Lefke doğumlu Asil Nadir Kıbrıs asıllı Türk iş insanıdır ve 79 yaşındadır. 1955’te yaşanan EOKA saldırılarının ardından Ailesi 1963 yılında İngiltere'ye taşındı. Asil Nadir'i ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne öğrenim görmesi amacıyla gönderildi. Üniversite hayatını yarıda bırakarak babasının gözetimi altında iş hayatına atılan Nadir, Üniversiteyi ise 1980 yılından sonra tamamlamıştır.

Aile Londra'ya yerleştikten sonra perakendecilikte sektöründe yer alan Wear Well isimli şirketi satın aldı. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı'nın ardından Lefkoşa'ya dönerek tekstil işi yapmaya başladı.


1980 YILLARA DAMGA VURMUŞTU

1985 tarihinde Manisa’da Vestel Elektronik şirketini, Turgut Özal'ın katıldığı bir törenle açıldı. 1988 yılında Pizza Hut'ın Türkiye'deki ilk şubesini Ataköy Galeria'da açan Nadir, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın tavsiyesi ile Günaydın isimli gazeteyi Haldun Simavi'den 44 milyon Türk lirası ve 5 milyon sterlin karşılığında satın alarak medya işine girdi. Gelişim dergi grubunu satın almasının ardından yine bu yıllarda Nadir, KKTC'de de bazı medya organlarını satın aldı.

1990 yılında Sunday Times isimli gazete tarafından yayınlanan zenginler listesinde kimi kaynaklara göre 36'ncı kimi kaynaklara göre ise 11'inci sırada bulunuyordu.

İNGİLTERE'DEN SİLİVRİ CEZAEVİNE

1990 yılı sonunda, İngiltere’nin en büyük şirketlerinden Polly Peck’in iflas etmesinin ardından İngiltere hükümeti, vergi yolsuzluğu nedeniyle Nadir hakkında tutuklama kararı çıkartmıştı. Uzun yıllar Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Nadir, 2010 yılında kendi isteği ile döndüğü İngiltere’de tutuklanmış, 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

2013’te kalan 5 yıllık cezası için Türkiye’ye gönderildi. Nadir, Türkiye'nin diplomatik girişimleri sonrasında 2016 yılında Türkiye'ye iade edilerek serbest bırakılmıştır. Nadir, Kıbrıs'ta medya patronluğuna kaldığı yerden devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...