İş tatilde de peşinizi bırakmıyor

Bütün yılı çalışarak geçiren pek çok kişi tatil günlerini iple çekiyor. Ancak Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, her iki kişiden biri tatile işini de götürmek zorunda kalıyor.

Haberler 18.07.2011 - 10:08

İş tatilde de peşinizi bırakmıyor

Çoğu insan, bir an önce bavulunu toplayıp bütün yıl çalıştığı şehirden uzaklara gidip dinlemenin hayalini kuruyor. Ancak Almanya'da yapılan yeni bir araştırma ilginç bir gerçeği ortaya koyuyor. Merkezi Almanya'nın Köln kentinde bulunan kamuoyu araştırma şirketi YouGov'un 1017 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, her iki Alman'dan biri tatilde de çalışmak zorunda kalıyor. Özellikle de erkekler tatil dönemlerinde işlerinden ayrılmakta güçlük çekiyor. Zira tatilde çalışanların oranı erkeklerde yüzde 57 iken, kadınlarda yüzde 48'de kalıyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre, araştırmaya katılan yaklaşık her dört kişiden biri ''sık sık'' ve yaklaşık yarısı ise ''ara sıra'' boş günlerinde çalışmak zorunda kaldığını belirtirken, sadece yüzde 13'lük bir kesim tatil günlerinde ''hiç'' çalışmadığını kaydediyor. Tatilllerde çalışmaya devam edenler arasında özellikle 45-54 yaşları arasındakilerin yoğunluğu dikkat çekiyor. Araştırma tatillerde de çalışmaya hazır olan kişilerin çoğunun kazançlarının yüksek olduğunu gösteriyor.

GELİŞEN TEKNOLOJİNİN TATİL KAVRAMINA ETKİSİ
''Tam plaj havlusunu sermiş uzanacak iken telefon çalıyor. Arayan müdürünüz, iş arkadaşınız veya yerinize bakan kişi oluyor'' Bu kavram ankete katılanların yüzde 41'i için alışılmış bir durum. Hatta bu durumdan rahatsız olanların sayısı da beklenenden çok daha düşük. İş yerinden gelen telefon veya elektronik postaların tatil keyiflerini bozduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 40 civarında.

iPhone ve Blackberry gibi hemen her yerde e-maillerin kontrol edilip, cevaplanması imkânı sunan cep telefonlarının, tatil dönemlerinde çalışmaya devam edilmesine etkisi çok da fazla değil. Katılımcıların yüzde 57'si akıllı telefonların tatillerde çalışmaya bir etkisi olmadığı görüşünde iken, yüzde 18'lik bir kesim ise akıllı telefonlar nedeniyle tatilde de işlerin peşlerini bırakmadığını düşünüyor.

Tatilde en çok çalışmak zorunda kalanlar ise genelde yönetici kademelerindekiler oluyor. İş sağlığı uzmanı Ulrike Roth, idarî görevlerde bulunanların hem işten sonra hem izin günlerinde sürekli erişilir olmaktan başka çareleri kalmadığını kaydediyor.

UZMANLAR UYARIYOR: 'DİNLENİN!'
Ancak doktorlar ve iş sağlığı uzmanları, dinlenmenin sağlık için büyük önem taşıdığını vurguluyor. Uzman Tim Hagemann ''Eğer tatiller, dinlenme amacına uygun değerlendirilmezse tansiyon, tükenmişlik sendromu yani bir diğer adıyla 'burnout' ve depresyon gibi strese bağlı bir takım hastalıkların baş göstermesi tehlikesi var'' diyor. Hagemann, sosyal ilişkilerin de bu durumundan olumsuz etkilendiğini kaydediyor. Zira sürekli cep telefonu ve dizüstü bilgisayarı ile meşgul olan insanların ailesine ve çevresine daha az ilgi ve zaman ayırması söz konusu.

Bununla birlikte hukukçular da hiçbir işverenin çalışanlarından tatil günlerinde çalışmasını bekleme hakkı olmadığı konusunda uyarıyor. İş hukukçusu Michael Eckert, ''Herkes boş günlerinde cep telefonunu, bilgisayarını kapatabilir. Kimse o günlere e-postalarını okumakla yükümlü değildir. Bu temel ilkelerden biridir'' diyor.

Sayfa Yükleniyor...