Yozgat'ın Sorgun ilçesi Doğankent beldesinde tekstil firması bulunan Yusuf Delibaşı, 40 yıldır İstanbul'da tekstil üzerine çalıştığını, bir çok ünlü firmalara gömlek ve kot üretimi yaptığını belirterek, işsizlik oranının yüksek olduğu ilde çalıştıracak kalifiye eleman bulamadığını söyledi.

Delibaşı, şöyle konuştu: 

SERVİS, SİGORTA, YEMEK VAR AMA...
''Kendi memleketimde bir şeyler üretip, istihdam sağlamak için beldemizde kot pantolon üzerine tekstil fabrikası kurdum. Normal işçi kapasitem 80 kişi. Ancak olanaklarım bu işçi sayısını 120'ye çıkarmaya uygun.

Ne yazık ki şu an en az 80 işçiye ihtiyacım olmasına rağmen 55 işçiyle çalışıyorum, fazla mesai yaptıramıyoruz. Yani üretmem gerekenden az pantolon üretiyorum. Siparişleri yetiştiremiyorum. İşlerim oldukça yoğun.

Fabrikamızda ürettiğimiz kot pantolonları Fransa, Rusya, İtalya ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Sürekli ilanlar veriyorum, her tarafa duyurular asıyorum, el ilanları dağıtıyorum ancak yine de işçi bulamıyorum.

Servisimiz, sigortamız, yemeğimiz var. Tüm bunlara rağmen eleman bulamamak gerçekten çok enteresan. Biz İstanbul'da dahi bu kadar eleman sıkıntısı çekmedik.''

Günlük kapasitelerinin 700 pantolon üzerinde olduğunu belirten Delibaşı, istenilen sayıda eleman bulunması durumunda bu sayının 2 binlere çıkabileceğini, halk eğitim merkezlerinden de kalifiye elemanla ilgili yardım ve destek talebinde bulunduğunu anlattı.