İspanya’da salyangoz yarışı

İspanya’nın La Rioja bölgesinde geleneksel salyangoz yarışının bu sene 39.’su düzenlendi.

24.08.2015 - 17:34

İspanya’da salyangoz yarışı

İspanya'nın Tricio köyünde yapılan yarışmaya 72 salyangoz katılırken, kazanan 4 yaşındaki Pedro İbanez’in “Pepo” adlı salyangozu oldu. “Pepo” 5 dakika içinde içi biber dolu 230 gramlık tenekeyi 130 milimetre taşımayı başardı. 
 
Günler öncesinden salyangozlarını besleyerek ve antrenman yaptırarak yarışmaya hazırlanan çocuklardan bazıları, “evcil hayvanlarının” hareket etmemesi ya da geri dönmesi üzerine gözyaşlarına boğuldu. 
 
Kendi ağırlıklarının 40 katını 5 dakikada en uzak noktaya taşıyan 5 salyangozun sahibine ödül verildi.  
 
İspanyolca ‘Carrera de Caracoles de Tricio’ adı verilen yarışmanın, 1986 yılında köyde tatil yapan bir Bask vatandaşın, ayakkabı sürükleyen bir salyangozu görmesi ve yarışma teklif etmesiyle başladığı kaydediliyor. 
 
Yarışmanın ardından şenliğe katılanlara bin 500 porsiyon salyangoz yemeği dağıtıldı. Köy muhtarı Carlos Benito, EFE ajansına yaptığı açıklamada, salyangoz yemeğinin Romalılar zamanından kalma bir gelenek olduğunu söyledi. 
 
Arkeolojik kazılarda salyangoz kalıntılarına rastlandığına dikkati çeken Benito, “Nefis yemeklerden sayılan salyangoz yemeği için bu bölgede Romalıların salyangoz yetiştiricileri vardı. XX asırda sulama sistemine sahip ilk köylerden biri olduğu için bu bölgedeki en iyi salyangozlar burada bulunuyor.” dedi. 
 
Carlos Benito, yarışma başlamadan 10 sene önce salyangoz yemeği dağıtılmaya başlandığını kaydederek, en çok salyangoz yemeği ikramında gelecek sene Guinness Rekorlar kitabına girmeye çalışacaklarını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...