İspanyol yazarın gözünden Türk kadınları

2007'de İstanbul'da yaşamaya başlayan İspanyol gazeteci yazar Carla de la Vega Nuñez Türk kadınlarını "İstanbul Hareminde" adlı kitabında anlattı.

24.10.2009 - 12:12

İspanyol yazarın gözünden Türk kadınları

Türkiye'de yaşayan İspanyol gazeteci-yazar Carla de la Vega Nuñez'in 4 Türk kadınının hikayesini anlattığı ilk kitabı "İstanbul Hareminde" okurla buluştu.

Kitabın tanıtımı, gazeteci Carla de la Vega Nuñez'in katılımıyla 26 Ekim Pazartesi günü İstanbul Cervantes Enstitüsü'nün Tarlabaşı'ndaki merkezinde yapılacak.

Yazar Carla de la Vega Nuñez, kitabını, birçok kadın, kadın hakları örgütü temsilcileri ve sığınma evinde kalan kadınlarla yaptığı röportajlar sonucunda iki yıllık bir araştırmanın ardından kaleme aldı.

Kitapta, kocasından boşandıktan sonra Anadolu'dan İstanbul'a kaçan ve töre korkusuyla yaşayan Zelal, Boğaziçi Üniversitesinde okuyan ve türbanla okula girmesine izin verilmeyen Şennur, Nişantaşı'nda Kemalist bir ailede yetişen ve bekaret sorunu yaşayan 26 yaşındaki Ayşe ve 60 yaşındaki seferad Raşel'in hikayesi anlatıldı.

Yazar kitabında Batı'nın laikliği ve Doğu'nun İslami gelenekleri arasında sıkışıp kalmış kadınların Türkiye'de yaşadığı sorunları ve onların durumunu aktarıyor.

Yazar Carla de la Vega Nuñez, 1976 yılında Madrid'de doğdu. Gazetecilik kariyerine parlamento muhabiri olarak başlayan Vega, Singapur ve Yeni Delhi'de çeşitli basın kurumları için muhabirlik yaptı. Gazeteci, 2007'den bu yana İstanbul'da yaşıyor. Yazar aynı zamanda CNN ve El Mundo için muhabirlik yapmaya devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...