Konser gelirini Van'daki depremzedelere bağışlamasıyla gündeme gelen İsrailli metal müzik grubu Orphaned Land'in solisti Kobi Farhi, İstanbul Beyoğlu'nda hayranlarıyla buluşarak albümlerini imzaladı.

Farhi, çocukluğunun Müslüman ve Hıristiyan çocuklarla geçtiğini, Türk kültüründen etkilenerek büyüdüğünü, Türkiye'nin temsil ettiği değerleri benimsediği için Türk vatandaşı olmak istediğini ifade etti.

Türkiye'nin temsil ettiği değerleri benimsediğini, diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de Türkiye'yi örnek alması gerektiğini vurgulayan Farhi, İsrailli olmasına rağmen her zaman Türkiye'de samimiyetle karşılandığını belirtti.

Türkiye'yi birçok anlamda kendisine yakın bulduğunu anlatan Farhi, ‘’Yurt dışı konserlerine gittiğimde Türkiye'den hep övgüyle bahsediyorum. Türkiye önemli ve özel bir ülke. Şimdi de vatandaşı olarak Türkiye'yi temsil etmek ve tanıtmak istiyorum'' diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için resmi başvurusunu yaptığını belirten Farhi, başvurusunun kabul edilmesini umduğunu kaydetti.

'TÜRKÇE PARÇA YAPMAYI PLANLIYORUZ'
İngilizce, İbranice ve Arapça şarkılarıyla farklı kültürleri bir araya getirmeyi amaçlayan grubun, konserlerinde Erkin Koray ile Türkçe parçalar da okuduğunu hatırlatan Farhi, ''Bir sonraki albümde Türkçe parça yapmayı planlıyoruz ama önce Türkçe telaffuzları iyi öğrenmem lazım'' dedi.

Gazze'de Filistinlilere ait evleri yıkan bir İsrail buldozerinin önüne geçerek 2003 yılında hayatını kaybeden ve geçtiğimiz günlerde ailesinin İsrail'e açtığı dava ile gündeme gelen Rachel Corrie'nin hikayesini üzücü bulduğunu ifade eden Farhi, ''İyi şeyler için mücadele eden her insanın ölümü benim için trajik. Corrie daha iyi bir dünya istiyordu'' dedi.

Her gün dünyanın birçok yerinde insanların öldüğünü, çoğunun isimlerinin bile bilinmediğini ifade eden Farhi, ''Yaşam hakkına saygı göstermeliyiz. Sorunun ne olduğu önemli değil, ölenin dini veya milliyeti de farketmez, ne için olursa olsun asla öldürmemeyi öğrenmemiz gerek'' diye konuştu.