'İstanbul için 7 saniye az'

"Erken Uyarı Sistemi"nin depremden 7 saniye önce ikaz vermesi, İstanbul'a yarar sağlamaz... İşte Cemil Çiçek'e sunulan bilgi notu...

11.10.2010 - 10:45

'İstanbul için 7 saniye az'

Kandilli Rasathanesi'nin 8 yıldır üzerinde çalıştığı Erken Uyarı Sistemi'nin depremden 7 saniye önce ikaz vermesinin İstanbul'a yarar sağlamayacağı ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in isteği üzerine hazırlanan raporda, hasarın en aza indirgenebilmesi için sistemin depremi en erken 10 saniye önce haber vermesi gerektiği belirtildi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre; "Erken Uyarı Sistemi"nin olası bir İstanbul depremine yararı konusunda başlatılan tartışmalar sürüyor.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e sunulan bilgi notu, sistemin sağladığı 7 saniyelik sürenin, İstanbul'a yetmeyeceğini ortaya koydu.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, 8yıldır bu sistemi hayata geçirmek için çalıştıklarını ancak ancak ilgili kamu kurumlarının sinyalleri alacak sistemi kurmadığını belirtmişti.

Şikayetler üzerine Doğal Afetler Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, konuyla ilgili bir çalışma yaptırdı.

Çiçek'e sunulan bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:
"En az 10 saniye gerekli "Erken Uyarı Sistemi"nin kuruluş amacı, büyük bir depremi en az 10 saniye öncesinden ikaz ederek, meydana gelen hasarın azalmasını sağlamaktır. Bu ikaz ile hayati önem taşıyan elektrik, doğalgaz ve çeşitli mühendislik yapılarının güvenli olarak kapatılması deprem zararını önleyebilir.

Ancak Kandilli tarafından kurulan mevcut sistemin, en erken 7 saniye içinde ikaz verdiği düşünülürse, yeterli zamanın kazanılamayacağı çok nettir. İGDAŞ ve elektrik dağıtım firmaları da kalan süre için şu anki teknoloji ile bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde zorluk çekmektedir.

Hatlarda enerji ikinci afet kurulu olan sistemin gerekli uyarı ve sinyali zamanında verdiği kabul etsek bile; İstanbul'un elektrik, doğalgaz, su ve diğer altyapıları tek bir noktadan veya merkezden dağıtılmıyor.

Tek noktadan kapatılsa bile, İstanbul gibi mega kentin iç hatlarında kalan birikim her an önemli bir ikincil afet olayına yol açabileceği için "Erken Uyarı Sistemi"nin işlevselliği tekrar sorgulanmaktadır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...