İstanbul Manhattan, İzmir Brooklyn’e benziyor

ABD'nin New York kentinin en önemli merkezleri arasında yer alan Brooklyn'in Belediye Başkanı Marty Markowitz, İzmir'de Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı gezdi.

Anadolu Ajansı 14.11.2009 - 23:45

İstanbul Manhattan, İzmir Brooklyn’e benziyor

Konak Belediyesi ile kardeş şehir protokolünü imzalamak üzere kente gelen Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, eşi Jenie Markowitz ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ile Kemeraltı Çarşısı'nı ziyaret etti.

Çarşıdaki Kızlarağası Hanı'nda Tartan ile bağlama çalan Markowitz, İstanbul'un Manhattan'a, İzmir'in ise Brooklyn'e benzediğini belirtti.

Türkiyeli Musevi bir aileden geldiğini hatırlatan Markowitz, ''Türkiye'de insanlar çok sıcak kanlı. Özellikle İzmirliler dışarıda eğlenmeyi çok seviyor. Türkiye, eski, köklü ve tarihi bir ülke, kültürünün güzelliklerini görüyoruz. ABD'de bu yok. Kardeş şehir anlaşmasının ardından ülkemden çok sayıda insan buraya gelecek'' ifadelerini kullandı.

İzmir'i çok beğendiğini ve Tartan ile başkanlıkları değiştirmek istediğini ifade eden Markowitz efe başlığı, eşi Jenie ise gelin başlığı takarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kemeraltı Çarşısı esnafının fincanda pişen kahve eşliğinde lokum ikram ettiği konuk başkan ve eşi, İzmir'in sembolü olan Saat Kulesi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konak Belediye Başkanı Tartan, Brooklyn ile kardeş şehir anlaşmasının İzmir'e ekonomik anlamda çok şey kazandıracağını, kültür, tarih, sanat ve sağlık turizminin yanı sıra yemek kültürünün tanıtılacağını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...