İstanbul, tasarımlara ev sahipliği yapacak

İstanbul'da tasarımın tanıtımına ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl ilk kez organize edilen ''İstanbul Design Weekend 2009'', 18-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Anadolu Ajansı 16.06.2009 - 14:20

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, ''İstanbul Design Weekend 2009'', Taksim-Beyoğlu-Galata, Şişli-Nişantaşı-Akaretler, Etiler-Levent-Sahil, Beylerbeyi ve Haliç'te İstanbullu tasarım ve sanatseverler ile buluşacak.

İstanbul'un tasarım haritasının oluşturulacağı etkinlikte, birbirinden yaratıcı tasarımlar, İstanbul'un önde gelen mekanlarında ziyaret edilebilecek. 70'in üzerinde noktada, 360'ın üzerinde tasarımcının yer alacağı kent etkinliği, ''Dream Design Factory'' (dDf), Milano'daki ''Zona Tortona Design'' etkinliği başta olmak üzere pek çok projenin organizatörü olan İtalyan Design Partners ortaklığıyla düzenleyecek.

''Geçmiş ve Gelecek Arasında Akdeniz Tasarımı'' ana teması ile iki farklı bölümde ele alınacak etkinlikte, katılımcı mekanlar, vitrin, enstalasyon ve yeni ürünleri ziyaretçilere tanıtma fırsatı bulacak.

ULUSLARARASI TASARIM KÜTÜPHANESİ AÇILACAK

Farklı sergi ve kültürel etkinlikler ile renklenecek ''İstanbul Design Weekend 2009'', yarın DesignLibrary'in (Uluslararası Tasarım Kütüphanesi) Hasköy'de Eski Şapka Fabrikası'ndaki açılışı ile başlayacak.

Tümüyle tasarıma adanmış, tasarımın bütün dallarını bir çatı altında toplayan ve uluslararası bir proje olan DesignLibrary, dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ise ilk bağımsız uluslararası tasarım kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

Etkinlik kapsamında Palermo Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen ''Akdeniz Tasarımı'' temalı yarışmanın dünya sonuçları, ilk kez ''İstanbul Design Weekend 2009''da açıklanacak.

Katılımcıların tümünü Akdeniz ülkeleri tasarımcılarının oluşturduğu yarışma, ödül töreni ile sona erecek.

''İstanbul Design Weekend 2009''un 19 Haziran cuma günü İstanbul Moda Akademisi'nde gerçekleşecek konferans programında ise uluslararası ve yerli tasarımcılar ve uzmanlar ''Akdeniz Tasarımı'' ve ''Mimari Aydınlatma'' konularını tartışacak.

DİĞER ETKİNLİKLER

''İstanbul Design Weekend 2009'' kapsamında, İtalyan tasarım dünyasının öncü isimlerinden biri olan Alias'ın iş birliği ile gerçekleştirilen Michelangelo Pistoletto'nun ''Deniz ve Kara Arasında'' sergisinden, ünlü İtalyan tasarımcı Paola Navone tarafından hazırlanan ve 2009 Milano Tasarım Haftası'na damgasını vuran Richard Ginori enstalasyonuna kadar birçok başarılı çalışma, dört gün boyunca İstanbullu tasarım tutkunlarıyla buluşacak.

Ayrıca, Türk tasarımcılarının katılımıyla ''OOPS!'' ve ''Barbarlight'' sergileri ile dünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en büyük ve önemli araştırma merkezi olan Material ConneXion, ''İstanbul Design Weekend 2009''da öne çıkan sergiler arasında yer alıyor.

''İstanbul Design Weekend 2009'', 20 Haziran Cumartesi günü ise Beyoğlu'nda Serdar-ı Ekrem Sokak, Turnacıbaşı Sokak, Faik Paşa Yokuşu ve Kumbaracı Yokuşu Tercüman Çıkmazı'nda düzenlenen etkinliklerde İstanbulluları ağırlayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...