İşte 'Türkiyeli Hersiliola'

''Hersiliola Turcica'' olarak adlandırılan yeni bir örümcek türü keşfedildi.

17.03.2010 - 11:11

İşte 'Türkiyeli Hersiliola'

Araknoloji Derneği Kurucu Başkanı Kadir Boğaç Kunt, Uluslararası Araknoloji Derneği Başkanı Yuri Marusik ve Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Ersen Aydın Yağmur ile Türkiye'de yeni bir örümcek türü keşfettiklerini söyledi.       

Yayılış alanı Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak olan yeni türe, ''Türkiyeli Hersiliola'' anlamına gelen ''Hersiliola Turcica'' adını verdiklerini ifade eden Kunt, yeni tür örümceğin dünya bilim alemine tanıtıldığı makalenin, ''Zookeys'' adlı bilimsel dergide yayımlandığını bildirdi.        

Kunt, ''Hersiliidae''nin, örümcekgiller takımının 15 cins ve 167 türle temsil edilen nispeten küçük bir familyası olduğunu dile getirerek, familya üyelerinin, genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde dağılım gösterdiğine işaret etti.        

Türkiye'de bu familyaya ait ilk kaydın, 1960 yılında Alman örümcek bilimci Carl Friedrich Roewer tarafından yapıldığını ifade eden Kunt, şunları kaydetti:        

''Biz, Hersiliola Turcica türüne ait ilk örnekleri, 2007 yılında Hatay'ın Yayladağı ilçesinin Güveççi köyünden topladık. Şanssızlığımız, tür tayininde kullandığımız bazı hassas vücut parçalarının toplama ya da intikal esnasında zarar görmesiydi. Zaman içerisinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yürüttüğümüz arazi çalışmaları neticesinde elde ettiğimiz örnekler, yanlışımızı görmemize neden oldu. Bu örümceğin, dünya için yeni bir tür olduğuna karar verdik.''   

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...