Kaçışının 6. gününde olan silahlı katil Raoul Moat'ı yakalamak için özel kuvvetler de arama çalışmalarına dahil edildi.

İlişkili Haberler


Özel eğitimli İngiliz SAS kuvvetleri, büyükşehir polisinden keskin nişancılar ve Kuzey İrlanda'dan gelen 20 zırhlı araç dün geceden itibaren takibe katıldı.

Kaynaklardan gelen bilgilere göre özel birlikler karanlıkta çalışma konusunda uzman, ayrıca ısıya duyarlı gereçleriyle uzak mesafelerden yer tespiti yapabilirler.

Katilin ormanlık arazide, bir çadırda, terkedilmiş aracından yaklaşık 200 metre uzakta, polisin sözde daralan çemberinin bir köşesinde yaşamakta olduğu anlaşıldı.

Steroid bağımlısı olan eski vücut geliştiricisi katil, kız arkadaşını yaralayıp, kızın yeni sevgilisini öldürüp, bir polis memuruna da ateş ettikten sonra, iki pompalı tüfeği ve bir miktar mühimmatıyla birlikte ormanlık alana doğru kaçmıştı.

Polis katilin Rothbury yakınlarındaki kamp yerini bulduğunda kaçağın bıraktığı mektup dışında herhangi bir iz yoktu. Mektupta ise katil "ölene kadar polis memurlarını öldürmeye devam edeceği" sözünü yineliyordu.

8 sayfalık mektup Moat'ın eski kız arkadaşı Sam Strobbart için yazılmıştı ve Moat kızın sevgilisi Chris Brown'ı polis memuru sandığı için öldürdüğünü yineledi.

Bu arada ormanlık alandaki araştırma sırasında iki adam, katile yardım ettikleri ve silah sağladıkları şüphesiyle tutuklandı.

GANGSTERLER Mİ SAKLIYOR?
Dedektifler gangsterlerin Moat'a yardım ediyor olabileceğinden şüpheleniyorlar. Northumbria polisi katil hakkında bilgi getirenlere 10 bin sterlin ödül verecek.

Polis, katille iletişime geçebilecek arkadaşlarına mektup dağıttı.

"SAM HAKKINDA BİZDEN BİLGİ ALMANI İSTİYORUZ"
Dağıtılan mektuplarda şunlar yazıyordu:

"Raoul, Pazar sabahı bizi arayarak yaptığın şeyler hakkında bilgilendirdin. Bize ne kadar kızgın olduğunu ve Sam'i incittiğin için ne kadar üzüldüğünü söyledin. Bize en kısa sürede ulaşmanı ve tüm bunları bizimle tartışmanı ve Sam hakkında bizden bilgi almanı istiyoruz. Lütfen bize en kısa zamanda acil servis 999'dan ulaş."

"İSTEMİYORUM AMA SANIRIM ÖLECEK"
Moat'ın eski bir arkadaşı ise Kanal 4'e verdiği röportajda şunları söyledi:

"Ona kimler yardım ediyorsa, Raoul'un gerçek arkadaşlarıdır. Onlar Raoul için hapse girmeyi bile göze alıyorlar. Bu durum hiç de iyi bir şekilde sona ermeyecek. Bu Raoul'un karakteri. Onun ölmesini istemiyorum ancak sanırım ölecek."

Arkadaşı ayrıca Moat'ın ormanlık araziyi avcunun içi gibi bildiğini ve polisi günlerce atlatabileceğini ekledi.

"Bir gün Raoul'la kampa gitmiştik ve ben kendi yiyeceğimi getirmiştim. Bana çok kızdı ve yiyeceğimizi ormandan bulmamız gerektiğini söyledi. Ayrıca kibrit olmadan ateş yakmayı da biliyordu."