İsveç'in ulaşım planlamasında bir Türk de var

İsveç Ulaştırma Bakanı, ülkenin modern ve güvenli ulaşım ağını kurmak üzere oluşturduğu danışmanlar grubuna, Linköping Belediyesi'nin Türk asıllı Belediye Başkanı Muharrem Demirok'u da aldı.

Anadolu Ajansı 25.05.2010 - 10:41

Stockholm'de, Bakan Asa Torstensson başkanlığında toplanan ve ulaşım alanında ülkenin çeşitli üniversitelerinden öğretim görevlileri, kara, deniz, hava ve demiryolu taşımacılığından uzmanların da bulunduğu danışmanlar kurulu ekibinde Demirok da bulundu. 

İsveç'te geleceğin güvenli, doğayla dost, rahat ve konforlu ulaşım politikasını yaratmak için Ulaştırma Bakanı Torstensson'un seçtiği 20 kişilik ekip, ülkeyi 2030'lu yıllara kadar taşıyacak ulaşım sistemi için fikir üretecek. Yirmi kişilik ekip, gelecek yıl sonuna kadar bu konuda çalışıp önerilerini Bakan Torstensson ile paylaşacak.  

Torstensson'un dün akşam danışmanlar ekibiyle düzenlediği ilk toplantıya katılan Demirok, İsveç'te ulaşım politikasına yolcunun gözünden bakılacağını söyledi. Demirok, yolcunun istek ve beklentilerinin karşılanması, iki nokta arasında en kolay ulaşımın sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı.

Demirok, ''Karayolu, demiryolu, havayolu, denizyolu birbirini tamamlayacak. Bu konularda Bakana öneriler sunacağız ve yardım edeceğiz. Neler yapılması gerekiyor, onlar üzerinde durulacak. Sonunda İsveç için en güvenli, rahat ve çevreye zarar vermeyen bir ulaşım politikası oluşturulacak.'' dedi.

LİNKÖPİNG TRAFİKTE EN GÜVENLİ İL SEÇİLDİ
Muharrem Demirok'un Belediye Başkanlığını yürüttüğü Linköping, 2009 yılında Avrupa'da en güvenli ve en modern ulaşım ağına sahip il seçilmişti. Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında düzenlenen organizasyonda Belediye Başkanı Muharrem Demirok, ödülünü Brüksel'de almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...