İtalya'da anasının kuzusu kalmayacak

Akdeniz kadınlarının oğullarına çok düşkün olduğu söylenir. İtalya'da bir bakan da buna son vermek için bir yasa tasarısı sundu. Tasarı kabul edilirse çocuklar 18'ine basınca evi terkedecek...

Haberler 19.01.2010 - 15:24

İtalya'da anasının kuzusu kalmayacak

Ailesi ile birlikte yaşasın ya da yaşamasın çocuklar annelerinin gözünde her zaman çocuk olarak kalır. Annelerinin sorgusuz sualsiz sevgileri sayesinde çamaşırları yıkanır, yemekleri yapılır.

Ama İtalya bu durumu değiştirmek için kolları sıvadı. Ülke, "anasının kuzusu" anlamına gelen bamboccioni kuşağını dünyada kendi yolunu bulması için zorlayacak.

30 yaşına kadar yatağını annesinin yaptığını itiraf eden bir hükümet bakanı gençlerin umutsuzca ailelerine bağımlı olmasını engellemek için 18'ine bastıklarında ailelerinin evinden ayrılması için bir yasa tasarısı sunuyor.

Bergamo'da bir mahkeme boşanmış bir baba olan Giancarlo Casagranda'yı, 2002'den beri felsefe okuyan 32 yaşındaki kızı Martina'ya her ay 350 Euro ödemeye zorladı.

Renato Brunetta Renato Brunetta

Bunun üzerine de kamu idaresinden sorumlu bakan Renato Brunetta böyle bir yasa tasarısı önerisinde bulundu. Fakat Brunetta aslında çoğu gencin ailesi tarafından bakılmaya ses etmediğini dile getirdi.

Söz konusu davada 60 yaşındaki Casagranda 1997'de eşi ve kızını terketmiş, başka bir kadınla ilişki yaşamaya başlamıştı. Yine de iki yıl öncesine kadar Martina'nın bakım masraflarını karşılamıştı. Masrafları ödemeyi kesmesine gerekçe olarak da kızının iş bulmasını ve artık kızının kendisine bakabilecek yaşa gelmiş olmasını öne sürmüştü.

Fakat Casagranda'nın eski eşi de işinden olunca aile mahkemeye taşınmıştı. Yüksek Mahkeme'nin bir kararına göre çiftler ayrılmış bile olsa çocukları kendi kendilerine yetene kadar onların bakım masraflarını üstlenmek zorunda. İtalyan sosyolog Chiara Saraceno'ya göreyse bu bazen sonsuza kadar sürebilir.

Saraceno, "Geniş bir İtalyan ailesi sosyal bir yarar ama insanların kendi sorumluluğunu almasını da engelleyebiliyor" yorumunda bulundu. Bu davada da Martina'nın annesi kızının kazandığı aylık 600 Euro ile geçinemeyeceğini iddia etmişti.

"SAĞDUYUYA TERS"
Yasaları sadeleştirmekten sorumlu bakan Roberto Calderoli ise Bergamo'da görülen davada alınan kararın sağduyuya ters olduğunu ama Brunetta'nın tasarısının da bir o kadar sağduyuya ters olduğunu dile getirdi. 33 yaşındaki gençlikten sorumlu bakan Giorgia Meloni ise yakın zamana kadar ailesiyle yaşadığını ama kendi yatağını hep kendisinin yaptığını söyledi.

La Stampa gazetesinin bir araştırmasına göre yaşları 18 ila 34 arasında değişen İtalyan kadın ve erkekleri yüzde 59'u hala ailesi ile yaşıyor. Britanya'da bu sayı yüzde 34, İspanya'da yüzde 10, Almanya'da yüzde 16.5, Fransa'da yüzde 23, Avrupa Birliği genelinde ise yüzde 29.

Sayfa Yükleniyor...