İtalya'da eşcinsel evliliğe geçit yok

İki mahkemenin geçen yılki başvurusunu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, ülkede eşcinsel evliliğin mümkün olmadığına karar verdi. Mahkemenin konuyu yasama organına havale ettiği yorumları yapılıyor.

Anadolu Ajansı 14.04.2010 - 20:57

İtalya'da eşcinsel evliliğe geçit yok

İtalya'da kimi eşcinsel çiftlerin evliliklerini yasal olarak tescil etme amacıyla verdikleri hukuk mücadelesi Anayasa Mahkemesi'ne takıldı.

Anayasa Mahkemesi, konuya ilişkin bugün yaptığı değerlendirmede, Venedik ve Trento mahkemelerinden gelen taleplerin reddine ve mevcut yasal düzenlemelere göre eşcinseller arasındaki evliliğin mümkün olmadığına hükmetti.

Venedik Mahkemesi'nin ve Trento İstinaf Mahkemesi'nin, aynı cinsten olan kişiler arasında nikaha engel teşkil eden medeni hukuktaki bazı düzenlemelerin anayasayla çeliştiği ve yasal addedilemeyeceği yönündeki görüşünü reddeden Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararını henüz açıklamadı.

Venedik ve Merano kentlerinde yaşayan iki eşcinsel çiftin yargı nezdinde verdikleri mücadeleyi şimdilik kaybetmeleri, eşcinsellerin hakları için mücadele veren sivil toplum kuruluşları tarafından üzüntüyle karşılandı.

Katolik sivil toplum kuruluşlarından İtalyan Ebeveynler Hareketi adına yapılan açıklamada ise Anayasa Mahkemesi'nin kararı sevinçle karşılanarak, "Karar, İtalyan Anayasası'na göre nikah akdinin ancak erkek ve kadından oluşan doğal aile için mümkün olabileceğini teyit etmiştir" ifadesi kullanıldı.

Venedik ve Trento'daki yargı makamları, geçen yıl sonunda, "ihlal edilmesi mümkün olmayan haklar" ve "Avrupa Birliği hukuku ve uluslararası normlar" açısından eşcinseller arasındaki evliliğe engel teşkil eden düzenlemelerin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuşlardı.

Uzmanlar, henüz gerekçeli karar açıklanmamakla birlikte Anayasa Mahkemesi'nin mevcut yasal düzenlemelere göre hükmederek, konuyu yasama organınca yapılacak olası yeni yasal düzenlemelere havale etmeyi yeğlemiş olabileceğini ileri sürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...