İtalyan Tasarım Günleri başladı

İtalyan ve Türk tasarımcıların katılımıyla moda, mimari ve endüstriyel tasarım gibi alanlarda yeni eğilimlerin tartışılacağı İtalyan Tasarım Günleri 2020, açılış paneliyle başladı.

Anadolu Ajansı 06.11.2020 - 10:10 | Son Güncelleme : 06.11.2020 - 10:11

İtalyan Tasarım Günleri başladı
arşiv

Galataport İstanbul'un mekan sponsorluğunda 5 Kasım - 15 Aralık'ta dijital olarak gerçekleşecek etkinliğin ilk paneli YouTube'da eş zamanlı yayınlandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Mimar Dr. Pınar Sipahi'nin moderatörlüğünü üstlendiği, açılış paneline İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, Istituto Europeo di Design Bilimsel Koordinatörü Carlo Branzaglia ve Luca Molinari Studio'dan Mimar Prof. Luca Molinari konuk oldu.

Sgarbi, İtalyan Tasarım Günleri'nin büyük bir imkan olduğunun altını çizerek, "Öncelikle katılımcıların hepsine teşekkür etmek istiyorum. Özellikle geçirdiğimiz bu zor günlerde bu etkinlik daha da önemli. Tasarımla ilgilenen her insan için büyük bir olanak. Tasarımla ilişkili değişik alanlardaki bütün öğrenciler için, bu alanda çalışan insanlar için..." diye konuştu.

Molinari de bugünün yalnızca bir başlangıç olduğunu belirterek, "İstanbul'da önümüzdeki ay boyunca etkinlikler devam edecek. Ne yazık ki online bir süreç olacak ama İtalya ile Türkiye arasındaki diyaloğun harika bir temsili bu. İtalyan ve Türk öğrencilerin etkinlik kapsamında katılacağı yarışmalar da bunun güzel bir iş birliği olduğunu ve genç jenerasyon için büyük bir imkan olduğunu gösteriyor. Bence bu geleceğe verebileceğimiz en iyi mesaj. Umudun ve genç tasarımcılara yatırımın mesajı." ifadelerini kullandı.

İtalyan Tasarım Günleri programının çok zengin bir içeriğe sahip olduğunu aktaran Carlo Branzaglia ise, "Bu iletişimle, paylaşımla alakalı. Bizim için tasarıma bakmanın değişik yollarını birbirine bağlayan doğal bir köprü görevi görüyor. Aynı zamanda bu bakış açılarını imkan bulabildiği kadarıyla birbiriyle ilişkilendiriyor." dedi.

İtalya, İzmir ve Ankara Konsolosluklarının da katılımı ile gerçekleştirilecek 11 panele toplam 40 panelist konuk olacak.

Sayfa Yükleniyor...