Türkiye'nin yakın gelecekte dünya ikinciliğini hedeflediği zeytin ve zeytinyağında, Türk zeytin ve zeytinyağını dünya pazarlarına tanıtmak amacıyla 2007 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği işbirliğinde kurulan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi 2010 yılında Japonya, Çin ve Güney Kore ülkelerini hedef pazar olarak seçti.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI İHRACATÇILARI HAZİRAN'DA JAPONYA YOLCUSU
Japonya'nın zeytinyağı üretici bir ülke olmamasına rağmen tüketiminin istikrarlı olarak arttığını belirten ZZTK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Ölken, "Japonya'nın zeytinyağı ithalatında Türkiye'nin payı yüzde 10'u bile bulmuyor. Bu rakamı hızla yukarılara taşımak istiyoruz. Bu bağlamda bu yıl Japonya'ya 3 aşamalı tanıtım atağımızın ilkini Foodex Japan 2010 Fuarı'nda gerçekleştirdik ve çok olumlu dönüşler aldık. Haziran ayında Türkiye'den zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarımızla Japonya'ya bir ticaret heyeti organize edeceğiz, üçüncü aşamada ise Kasım ayında Zeytin Hasat Şenliği kapsamında Japonya'dan büyük zeytin ve zeytinyağı ithalatçılarından oluşan bir "Alım Heyeti"ni Türkiye'ye davet edeceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de 2010 yılının Japonya Yılı ilan edildiğini hatırlatan Ölken, şöyle devam etti:

"Fuar alanı içinde ayrılan bir salonda Türk zeytinyağını tanıtıcı bir seminer, ülkemizin değişik yörelerinden temin edilen zeytinyağları ile bir tadım seansı ve fuar alanında Türk zeytinyağı ile bir yemek pişirme gösterisi organize ettik. Tokyo Büyükelçiliğimizde, Büyükelçiliğimizin himayesinde "Zeytinyağlı Türk Yemekleri" temalı bir davet verdik. Davete 200'e yakın davetli katıldı. Katılanlar arasında Japonya'nın gıda ithalatçı firma yetkilileri, medya mensupları, elçilik ve Türk Erkanı, Japonya'da yerleşik Türk İşadamları vardı. Gecede Japonlara hem Türk zeytinyağı ile hazırlanan nefis yemekler servis edildi, hem de Türk orkinosları ile hazırlanan sushilerin geleneksel soya sosu yerine Türk zeytinyağı ile de çok lezzetli olduğu gösterildi. Gecede ZZTK'nın tanıtım filmi davetlilere gösterildi."

JAPONYA GIDADA KENDİ KENDİNE YETEMEYEN BİR ÜLKE
Tokyo Büyükelçimiz Sermet Atacanlı, Japonya'nın gıda konusunda kendine yeten bir ülke olmadığını bundan dolayı özellikle Japonya'ya gıda ürünleri ihracatımızda ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzu söyledi. Türkiye'nin Japonya zeytin ve zeytinyağı pazarından aldığı payın yüzde 10'a bile ulaşmadığını kaydeden Atacanlı, "Japonya'nın zeytin ve zeytinyağı ithalatındaki payımızı arttırmanın önemli bir yolu tanıtım faaliyetleridir. Bu anlamda ZZTK'nın ve Türk ihracatçılarının yapacağı tüm çalışmalara her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

ZZTK Başkan Vekili Meti Ölken ise, ZZTK'nın DTM ve EZZİB işbirliğinde 2007 yılında Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtmak amacıyla kurulduğunu, Türkiye'de son 10 yılda devam eden yeni zeytin fidanı dikimleri sonucunda bugün zeytin ağacı varlığının 90 milyondan 160 milyona ulaştığını, önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Türkiye'nin zeytinyağı üretiminde dünyada ikinciliğine, sofralık zeytin üretiminde ise dünya birinciliğine iddialı bir şekilde hazırlandığını kaydetti. Ölken, "Üretim tarafındaki bu hazırlıkların neticeye ulaşması için bizlerde tanıtım komitesi olarak kurulduğumuzdan bugüne kadar belirlemiş olduğumuz hedef pazarlarda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 2010 yılında Japonya, Çin, Güney Kore öncelikli pazarlar olarak tesbit edildi. Türkiye'de kutlamakta olduğumuz Japonya yılınında yaratacağı sinerji ile biz kendi sektörümüzdeki iş hacminin artacağına inanıyoruz. Tabii Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi olarak yaptığımız bu çalışmaların kardeş sektörlerimize de katkı sağlamasını da ayrıca temenni ediyoruz" dedi.

JAPONLAR AYVALIK VE AKHİSAR YAĞLARINI DAHA ÇOK SEVDİ
"Foodex Japan 2010" Fuarı kapsamında ZZTK standında Türkiye'nin Akhisar, Aydın, Ayvalık, Edremit, Mut ve Nizip yörelerine ait zeytinyağları ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 6 değişik yağı tadan ziyaretçilerden hazırlanmış bir anket formunun doldurulması istendi. 4 günde 500 den fazla ziyaretçi formları doldurdu. Buna göre Japonlar en çok Ayvalık yöresi zeytinyağını ve tercih edenler yüzde 24 olurken, Japonların yüzde 23'ü Akhisar yöresi zeytinyağını beğendi. Mut zeytinyağı yüzde 18'lik bir orana ulaşırken, Edremit zeytinyağı yüzde 16, Aydın zeytinyağı yüzde 11 ve Nizip zeytinyağı yüzde 8'lik beğeniye ulaştı. ZZTK'nın bugüne kadar katıldığı fuarlardaki en yoğun ilginin sağlandığı bu etkinliklerde Japonya da yerleşik The Olive Oil Sommelier Association of Japan isimli kuruluşla ortak hareket edildi.

Fotolu: "Foodex Japan 2010" Gıda Fuarı'nda ZZTK standı Japonların en fazla ilgi gösterdiği standların başında yer aldı.

Fotoaltı: Japonlar zeytinyağlı sushiye tam not verdi.