Japonya'da işsizlerin intihar oranı arttı

Dünyada intihar oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Japonya'da, 2008 yılındaki intihar sayısının düştüğü, 'iş bulamama' ve 'işini kaybetme' gibi nedenlerle gerçekleşen intiharlarda ise önemli bir artış olduğu açıklandı.

14.05.2009 - 21:34

Ekonomik krizin yol açtığı işsizlik nedeniyle Japonya'da intihar edenler arasında gençlerin oranının arttığı bildirildi.

Polisin açıkladığı yıllık intihar raporuna göre, 2008 yılında genelde intihar edenlerin sayısı yüzde 2,6 düşerek 32 bin 249 oldu.

Ancak intihar nedeniyle ilgili bir not bırakan 23 bin kişi arasında, neden olarak 'iş bulamamayı' gösterenlerin oranı yüzde 40, 'işini kaybetme' nedenini gösterenlerin oranı ise yüzde 20 arttı.

20'li ya da 30'lu yaşlarında intihar edenlerin sayısı da artarken, bu kişilerin yarısından fazlası intihar nedeni olarak işlerini kaybetmeyi gösterdi.

30-39 yaş arasında intihar edenlerin oranı da yüzde 1,7 artarak 4 bin 850'ye ulaştı. Bu rakam, 1991'de bu yaş aralığında intihar edenlerini sayısının iki katı.

İntihar edenlerin yaklaşık yüzde 20'sini ise sadece 50'li yaşlardaki erkekler oluşturuyor.

Dünya'da intihar oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Japonya intiharı önleme programları için bu yıl 220 milyon dolarlık bir bütçe ayırdı.

Birçok şirketin son aylarda üretimi durdurduğu ve binlerce işçiyi işten çıkardığı Japonya'da, işlerini kaybedenlerin başında geçici işçiler geliyor. Geçici işçiler genellikle fabrikaların sağladığı konutlarda barındığı için, işlerini kaybeden geçici işçilerin birçoğu da evsiz kalıyor.

Çalışma, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın yayımladığı son raporlara göre, geçen yıl Ekim ile bu yıl Mart ayı arasındaki dönemde, sanayi sektöründe yaklaşık 158 bin geçici işçi işten çıkarıldı.

20'li yaşlarda intihar eden kişilerin yaklaşık yüzde 30'unun ise geçici işçiler olduğu kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...