Japonya'da kadınlara özel vagon

İftiralardan bıkan erkekler de özel vagon istiyor...

Anadolu Ajansı 17.06.2009 - 16:58

Japonya'nın başkenti Tokyo'da birçok kadın, iş çıkış saatlerinde trenlerde tacize uğramamak için yalnızca kadınlara özel vagonları tercih ediyor.

Şimdi iftira korkusuyla yaşamaya başlayan erkekler de kendileri için özel vagon uygulaması istiyor.

Erkek yolcuların bu amaçla Tokyo bölgesindeki trenleri işleten Seibu Demiryolları'na yalnızca erkeklere özel vagon uygulamasının başlatılması için dilekçe verdiği kaydedildi. Bu talebin, Seibu'nun gelecek çarşamba yapılacak yıllık toplantısında yönetim kurulunca ele alınacağı kaydedildi.

Seibu, trenlerde birçok taciz ve iftira vakası görüldüğünü belirtiyor. Yalnızca kadınlara özel vagon uygulamasının tacize karşı alınan önlemler içerisinde ne kadar etkili olsa da iftiralar için de önlem alınması gerektiğini kaydeden Seibu, eşitlik ilkesi kapsamında erkekler için de özel vagon uygulamasının başlatılması gerektiğini savunuyor.

Tokyo'da erkeklere bu konuda atılan iftiralar, başkentte bir trende bir profesörün bir genç kızı taciz ettiği suçlamasının geçen nisanda yüksek mahkemece düşürülmesiyle gündeme gelmişti. Mahkeme hakimleri, davayı düşürme gerekçesi olarak, görgü tanığının yalnızca sanık olduğu bu durumlarda daha dikkatli davranılması gerekliliğine işaret etmişti.

Tokyo'da 2007'de yaklaşık 2 bin kişi taciz suçundan tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...