Jolie'nin böcek sevgisi

Angeline Jolie protein niyetine hamamböceği, Avustralyalı aktör Errol Flynn timsah, edebiyat dünyasının ünlü ismi Ernest Hemingway ise kirpi yedi... İşte ünlü isimlerin ilginç deneyimleri...

21.07.2010 - 09:52

Jolie'nin böcek sevgisi

Matthew ve Mark Jacob kardeşler, iki yıllık bir araştırma sonucu çıkardıkları "Ünlüler Ne Yedi: Yemek Ve Şöhretin Tuhaf Tarihi" (What the Great Ate: A Curious History of Food and Fame) adlı kitaplarında ünlü isimlerin yemek yeme alışkanlıklarını ve ilginç denemelerini anlattı.

Kitapta, Napolyon'un roma batırılmış muzu seven ilk kişilerden biri olduğu, Büyük İskender'in askerlerine cinsel olarak tahrik olup savaşamayacak duruma gelecekleri gerekçesiyle nane yaprağı çiğnemelerini yasakladığı, İtalyan tenor Luciano Pavarotti'nin kariyeri süresince toplam 2 bin 267 kilogram verdiği, şarkıcı Kurt Cobain'in yeme konusunda oldukça seçici davrandığı yazıyor. 

Matthew Jacob, bu ilginin çıkış noktasının 1965'te NASA astronotu John Young konserve sığırla yapılmış sandviçi Gemini 3 gemisine kaçak olarak soktuğunda oluştuğunu söylüyor. Yörüngedeyken Young sandviçini çıkarmış ve astronot Gus Grissom ile paylaşmış. Bu durum kırıntıların hassas aletlere zarar vereceğinden korkan karadaki uzmanlarda paniğe yol açmış.

Kitaba göre; Rock and Roll'un kralı Elvis Presley, tüm yemeklerini çok pişmiş istiyordu ve asla kendisi kesmiyordu. Aşçıyı övmek istediği zamanlarda "Yanmış" derdi.

Avustralyalı aktör Errol Flynn, timsahın lezzetli olduğunu söylüyordu.

Ernest Hemingway, 13 yaşındayken bir kirpi vurmuş ve babası onu, kirpiyi pişirip yemekle cezalandırmıştı.

Angelina Jolie ise Kamboçya'da protein yerine hamam böceği yemişti. Jolie, böcekle ilgili izlenimlerini "Karınlarındaki bir bölgeye dikkat etmezseniz yiyemiyorsunuz. Nazikçe ısırmalısınız, yoksa patlıyor" cümlesiyle anlattı. 

Boksör Joe Louis, Chicago'da bir mezbahada kendisini 'güçlendirmesi' için kan içti.

ABD'nin eski başkanı George H. W. Bush da sevmediği brokoli yemeğinin Beyaz Saray'da pişirilmesini yasaklamıştı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...