Josef Fritzl'a müebbet hapis!

Avusturya'da kızına 24 yıl tecavüz eden ve 7 çocuk sahibi olan Josef Fritzl, müebbet hapse mahkum edildi. Fritzl ömrünün geri kalan kısmını bir psikiyatri merkezinde geçirecek.

19.03.2009 - 13:07

Josef Fritzl'a müebbet hapis!

Avusturya'da kızına yıllarca tecavüz ettiği ve çocuklarından birinin ölümüne sebebiyet verdiği iddiasıyla yargılanan Josef Fritzl, öz kızından sahip olduğu 7 çocuktan birini doğumdan hemen sonra hastaneye kaldırmayıp sığınaktaki sobaya atarak yaktığı için de "kasten cinayet işlemekle" suçlanıyordu. Bölgesel seçim kayıtlarından rastgele seçilen dört kadın ve dört erkekten oluşan jüri üyeleri sanık Fritzl'i cinayetten de suçlu bularak, "ölüme sebebiyet", "tecavüz" ve "köleleştirme, hürriyeti kısıtlama" suçlarından hakkında oy birliğiyle ömür boyu hapis cezası kararı verdi.


Jüri üyelerinin kararının ardından, sanık Josef Fritzl'i ömür boyu hapis cezasına mahkum ettiğini açıklayan dava hakimi Andrea Humer'in, kararı açıklamasının ardından birkaç kez "Anladınız mı ve cezayı kabul ediyor musunuz" sorusuna "evet, anladım ve kabul ediyorum" yanıtını veren Fritzl, "temyize gitmek istemediğini" belirtti. Savcı Christiane Burkheiser'in de karara itiraz etmediğini beyan etmesi üzerine ömür boyu hapis cezası kesinleşti.

Mahkeme sözcüsü Franz Cutka, sanık Fritzl ve savcı Burkheiser'in kararı itiraz etmeden kabul ettiklerini beyan ettikleri için "bundan sonra temyiz olanağı bulunmadığını ve hükmün kesinleştiğini" vurguladı.

Bu ceza Avusturya yasalarına göre en büyük ceza.

Sanığın psikolojik durumuna ilişkin bilirkişinin verdiği rapor uyarınca Josef Fritzl'in "akli dengesi bozuk suçlular" cezaevine sevk edileceği ve cezasını burada çekeceği belirtildi.

Dünkü duruşmada iddianamede yer alan, cinayet, tecavüz, köleleştirme ve hürriyeti kısıtlama gibi tüm suçlamaları kabul eden Fritzl, bugün de zayıf ve titreyen bir sesle, "Yaptıklarımdan dolayı bütün kalbimle pişmanım. Ancak aileme yaptığım tüm kötülükleri düzeltmem maalesef mümkün değil. Verdiğim tüm bu zararı asgariye düşürmeye çalışıyorum" dedi.

Güvenilir kaynaklar, 24 yıllık esaretin kurbanı Elisabeth Fritzl'in yargılamanın dünkü duruşmasında bir süre mahkeme salonuna geldiği ve Fritzl'in kızıyla yüz yüze gelmesinin ardından tüm suçlamaları kabul ettiğini açıkladığını belirttiler.

Başsavcı Christiane Burkheiser, sanık hakkında en ağır cezayı talep ederken, 8 kişilik jüriden, 73 yaşındaki Fritzl’in pişmanlık ifadelerine aldanmamalarını istedi. Burkheiser, kapanış konuşmasında, Fritzl'e yasalardaki en ağır ceza olan ömür boyu hapis verilmesini talep etti. Burkheiser, Fritzl'in tecavüz ettiği kızına atfen, "24 yıl önceki Elizabeth gibi oyuna gelmeyin" diyerek, jüriden suçlamaları kabul ettiği için Fritzl'e acımamalarını istedi. 8 kişilik jüri, kararını vermek üzere salondan çekildi.

Dünkü duruşmada sürpriz bir şekilde suçlamaları kabul eden sanık, bugün jüri üyelerine seslenirken, “Üzgünüm, bunu kalpten söylüyorum. Ne yazık ki şu anda hiçbir şeyi değiştirmem mümkün değil” dedi.

Fritzl'in avukatı Rudolf Mayer, müvekkilinin mahkemede tüm suçlamaları kabul etmesi konusunda kendisine önceden herhangi bir öneride bulunmadığını, duruşma sırasındaki açıklamalarını kendiliğinden yaptığını söyledi. Mayer, bir soru üzerine Fritzl'in kızı Elisabeth'in ifadesinden etkilenerek böyle bir karar aldığını tahmin ettiğini kaydetti.

24 YILLIK ESARET
Öz kızı Elisabeth'i 11 yaşından itibaren taciz ettiği belirtilen Josef Fritzl, kızı 18 yaşına bastığı gün onu evinin bodrumuna kilitleyerek, eşi ve diğer çocuklarına, kızının evden kaçtığını söyledi.

Eşini ve çocuklarını bu yalana inandırmak için kızının ağzından mektuplar yazan Fritzl, evinin bodrumunda ses geçirmeyen özel bir sığınak inşa ederek onu 24 yıl boyunca burada rehin tuttu. Özel sığınakta kızına tecavüz eden Fritzl, bu ensest ilişkiden toplam 7 çocuk sahibi oldu.

Gürültü yapan, ağlayan veya rahatsız olan çocuklarını zaman zaman kendi evinin kapısına, Elisabeth'in ağzından yazılmış bir mektupla birlikte bırakan Fritzl, karısını da bu yalana inandırdı. Fritzl, böylece öz kızından sahip olduğu çocuklardan üçünü sığınaktan yukarı çıkardı.

Karısı ve komşularının şüphelenmediği bu durumu 24 yıl boyunca sürdüren Fritzl, öz kızından olan çocuklarından hiç güneş yüzü görmemiş 19 yaşındaki Kerstin'in hastaneye kaldırılmasıyla, geçen yıl 28 Nisan'da yakayı ele verdi. Fritzl'in öz kızından olan çocuklarından birini, doğumdan hemen sonra sığınaktaki sobaya atarak yaktığı da ortaya çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...