Kaba müşteriye özel tarife

Fransa'da oturduğunuz bir kafe veya restoranda siparişinizi kaba bir şekilde vermek hesabınıza yansıyabilir.

Haberler - ntv.com.tr 16.03.2016 - 15:01 | Son Güncelleme : 16.03.2016 - 16:16

Kaba müşteriye özel tarife

Fransa'nın çeşitli bölgelerinde bulunan kafe ve restoranlarda son dönemde yaygınlaşmaya başlayan uygulama, garsonlara müşterileri davranışlarına göre ücretlendirme yetkisi veriyor. 

2013'te ülkenin Nice kentindeki 'La Petite Syrah' isimli restoran, kaba müşterilere bir çare bulmak için garsonlarına bu yetkiyi vermişti. Bu restoranda kahve sparişini kaba bir şekilde veren kişiler 7 euro hesap öderken, sipariş esnasında "lütfen" diyen müşteriler 4.25 euroluk bir hesap ödüyor. 

O günlerde ülke basınına açıklama yapan restoranın müdürü Fabrice Pepino, söz konusu uygulamanın öğle molalarında iş streslerini garsonlardan çıkaran müşterilere karşı kendi içlerinde başlattıkları bir şaka ile gündeme geldiğini, ilerleyen aylarda ise bu fikri uygulamaya koyduklarını açıklamıştı. 

Aradan geçen 3 senede bu uygulama Fransa'da yaygınlaşmış durumda. Ancak bu fiyat uygulamasının sanılanın aksine turistlerden daha çok ücret almak için kullanıldığını belirtenlerin sayısı da az değil. 

Her yıl ülkenin farklı bölgelerini ziyaret eden milyonlarca turist, Fransızca bilmemeleri ve bu politikanın uygulandığı bir restorana gittikleri zaman hesabı en yüksek fiyattan diliminden ödemek durumunda kalıyorlar. 

Sayfa Yükleniyor...