Kadın jokey 20 senelik inadıyla kazandı

Bursa Osmangazi Hipodromu’nda start alan Zülfiye Bulut, tüm erkek rakiplerini geride bırakarak birinci olmayı başardı.

24.07.2009 - 16:55

Kadın jokey 20 senelik inadıyla kazandı

1989'dan beri at binen jokey Zülfiye Bulut, 20 senedir verdiği mücadeleyle kadın jokeylerin başarısını kanıtladı.

İlk birinciliğini 7 Haziran 1996 yılında Bursa’da elde eden Bulut, Tarık Dikencik’in Vefasız Alem isimli Arap tayı ile yarışı en yakın rakibinin 1,5 boy önününde kazanmıştı. Daha sonra yine aynı tayla 28 Haziran’da birinci gelmeyi başarmıştı.

1996-1999 yılları arasında yılda ortalama 20-25 yarışta koşarken ardı ardına yaşanan aksaklıklar yüzünden biniciliği devam ettiremeyen Zülfiye Bulut, yılda ancak 3-5 yarışta at binmeye başladı. Ancak bu durumdan yılmadı ve idman jokeyliğine devam etti.

2004 yılında Ferhat Küçüker’in Zeynek isimli atıyla birinci gelen Zülfiye Bulut, son olarak 23 Temmuz'da Bursa Osmangazi Hipodromu’nda altılı ganyanın 5. ayağı olan 8. koşuda start aldı. 12 Arap tayının arasında, Ramazan Kaya’nın sahibi olduğu Bozkaya ile birinci olmayı başardı.

AT SAHİPLERİ BİZLERE GÜVENMELİ
Zülfiye Bulut yarış sonrasında, “20 senedir lisanslı olarak bu işi yapıyorum. En son 2004'te bir yarış kazanmıştım. Kaya ekürisiyle 1,5-2 aydır beraber çalışıyoruz. Daha önce de yarış koşacaktım ama start makinesine ayağım sıkıştığı için sakatlandım, kısmet bugüneymiş. Bu iş ekip işi antrenöründen, seyisine kadar herkesin katkısı var. Ben sadece bana güvenenleri mahçup etmediğim için biraz daha fazla mutluyum. İnşallah bundan sonra daha fazla şans bulurum. At sahiplerinin kadınlara da güvenmesi lazım. Ne kadar çok at binersek o kadar başarılı olabiliriz. Yarıştan sonra at binen erkek jokey arkadaşlarım beni tebrik etti. Tabii sonuçta bu bir yarış herkes kazanmak için çıkıyor. Ben kendi adıma bazı şeyleri ispatladığım için çok sevinçliyim. Bundan sonra da imkân verilirse yarışlarda at binmeye ve elimden geleni yapmaya devam edeceğim” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...