'Kadın takımında erkek futbolcu oynadı'

Nijerya, iki hafta önce sona eren Afrika Kupası kadınlar futbol finallerinde rakibi Ekvator Ginesi'nin erkek oyuncu oynattığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Kamerun ve Gana da Nijerya'yı destekliyor.

29.11.2010 - 08:29

'Kadın takımında erkek futbolcu oynadı'

Afrika Kupası kadınlar futbol finalini Ekvator Ginesi'ni 4-2 yenen Nijerya kazanmıştı. Ancak Nijeryalılar, o maçta rakip takımın iki oyuncusundan Genoveva Anonma ile golcüsü Salimata Simpore'nin erkek olduklarını iddia ediyor.

Genoveva Anonma, daha önce cinsiyet testinden geçtiğini, suçlamaları kendisine hakaret olarak değerlendirdiğini söyledi. Ekvator Gineli futbolcu kulüpler düzeyinde Alman Jena formasıyla mücadele ediyor.

İddiaları temelsiz olarak niteleyen Gine federasyon yetkilileri ise, Nijeryalıları ''aşağılık duygusuyla'' hareket etmekle suçladı. Ancak Nijerya suçlamalarında yalnız değil.

Zira Kamerun ve Gana takımları da Ekvador Ginesi takımının kadrosunda erkek oyuncuların bulunduğunu öne sürüyor.

Ekvator Ginesi ulusal futbol takımı, 2008 yılında kıta şampiyonu olduğu turnuvada da bir önceki şampiyon ve turnuvanın açık farkla favorilerinden Nijerya'yı yarıfinalde yendikten sonra finale kalmış ve şampiyon olmuştu.

Ekvador Ginesi kupanın Nijerya dışındaki tek sahibi. Son turnuvada finali oynayan bu iki takım gelecek yıl Almanya'da düzenlenecek dünya kupası kadınlar futbol şampiyonasına Afrika kıtası adına katılmaya hak kazandı.

Afrika Futbol Konfederasyonu Güney Afrika'nın evsahipliğinde 31 Ekim - 14 Kasım günleri arasında düzenlenen turnuvada yaşandığı iddia edilen olayı inceleyeceğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...