Kağıttan uçak uçurma rekoru 26.1 saniye

Japon kağıttan uçak yapma ustası Takuo Toda onları uçurmakta da dünya rekoruna sahip. Toda sadece kağıttan yaptığı uçağı 26.1 saniye uçurdu.

Haberler 28.12.2009 - 12:48

Kağıttan uçak uçurma rekoru 26.1 saniye

Her çocuk kağıttan uçak yapmayı sever. Ve her çocuk arkadaşından daha uzun süre uçağının havada kalması için çabalar. Takuo Toda ise bunun için gerçekten çok çabalıyor.

Japon Toda aslında bir mühendis ama o daha çok kağıttan yaptığı uçakları uzun süre havada tutarak dünya rekoru kırmasıyla tanınıyor. Toda son rekorunu Tokyo yakınındaki Haneda Havaalanı'nda Japan Havayolları'nın hangarında kırdı.

Toda'nın sadece kağıttan yaptığı ve 26.1 saniye havada kalan uçağı bir önceki 27.9 saniyelik rekorunu geçemedi. Ama Guinness Rekorları'na giren Hiroşima'daki uçuşta kullanılan uçak seloteyple tutturulmuştu.

Dolayısıyla son rekor sadece kağıttan yapıldığı için hala türünün en iyi zamanlamasına sahip. Rekor geleneksel Japon katlama sanatı olan Origami ile elde edilen en iyi rekor aynı zamanda. Toda 10 santimlik uçağını tek bir kağıttan, makas ya da yapıştırıcı kullanmayarak hazırladı.

Rekor sonrasında Toda, "30 saniyelik rekoru da kıracağım, her şey an meselesi" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...