Kahraman şoföre dava şoku

Akaryakıt istasyonunda yakıt boşaltırken alev alan tankeri uzaklaştırdığı için ödüllendirilen şoför hakkında, araçları zarar görenler dava açtı.

27.08.2011 - 17:14

Kahraman şoföre dava şoku

İzmir'de, mart ayında, akaryakıt istasyonunda yakıt boşaltırken alev alan tankeri uzaklaştırdığı için kamuoyunda ''Kahraman'' ilan edilerek, altın ve para ile ödüllendiren şoför Engin Koçak, olay sırasında araçları zarar gören müşterilerin aleyhine açtığı dava nedeniyle şoke oldu.

Koçak, hakkında açılan davaya ilişkin olarak, çalıştığı akaryakıt istasyonunda gazetecilere açıklama yaptı.

Olay günü, benzin boşaltırken aracın birden alev aldığını hatırlatan Koçak, insanların mağdur olmaması için aracı oradan uzaklaştırdığını hatırlattı.

Koçak, düne kadar, mağdur olan insanların kendisini kahraman ilan ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

''Eğer aracı uzaklaştırmasam büyük bir felaket olacaktı. Felaketi önlemek maksadıyla canımı hiçe sayarak arabayı aldım, 600-700 metre uzaklaştırdım. O gün herkes bana karşı çok iyiydi 'hayatımızı kurtardın, senden de bu beklenirdi' dediler. Ama olayın içyüzü öyle değilmiş. Maalesef şimdi benden şikayetçiler, psikolojileri bozulmuş, mağdurlarmış. Allah göstermesin bir daha öyle bir şey olsa yine aynı şeyi yaparım. Ne diyeyim dava açanların canları sağ olsun.''

Hakkında ''Birden çok kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek'' ve ''Kaza sonucu yangına neden olmak'' suçlarından 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını belirten Koçak, ayrıca aleyhinde 22 bin liralık tazminat davası bulunduğunu söyledi.

Koçak, asgari ücretle çalıştığını ve bu tazminatı ödeyecek gücünün bulunmadığını ifade etti. Koçak, iyi bir şey yaptığını zannettiğini dile getirerek, ''Yüce adalete güveniyorum. Mahkeme sonucu beraat edeceğime inanıyorum'' dedi.

İzmir'in Çınarlı semtinde, mart ayında meydana gelen olayda, benzin boşaltmak için kullandığı tankerle akaryakıt istasyonuna gelen 15 yıllık şoför Engin Koçak, tankerin alev alması üzerine aracı istasyondan çıkarmış, tankerden yükselen alevler istasyonda bulunan bazı araçlara sıçramış, olay sonucu yaralananlar olmuştu.

Örnek davranışı dolayısıyla kamuoyunda ''kahraman'' olarak nitelendirilen Koçak, İzmir Valisi Cahit Kıraç,tarafından altınla ödüllendirirken, işyeri sahibi Adem Seçilmiş de Koçak'a 10 bin liralık çek vermişti.

Olay sırasında yaralanan ve araçları zarar gören Nurhan Yavaş, Uğur Bilgi, Kamil Bozman, Erinç Baran Turna, Barış Mutkilioğlu, Kemal Kara, Bedriye Yurtkal ve Kamil Sırlı'nın şikayetçi olması üzerine Koçak hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ''Birden çok kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek' ve ''Kaza sonucu yangına neden olmak'' suçlarından dava açılmış; şikayetçiler ayrıca 22 bin liralık tazminat talebinde de bulunmuşlardı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...