'Kan bulduğumda 'yaşasın' diyorum'

2.5 yıldır iliklerinin kan yapmaması nedeniyle A Rh negatif kana ihtiyaç duyan Orhan Boran'ın eşi Güler Boran "Kalabalık yerlere gidip yüksek sesle acil kana ihtiyacım olduğunu söylediğim çok oldu'' diye konuştu.

19.02.2012 - 11:53

'Kan bulduğumda 'yaşasın' diyorum'

Türkiye'de ilk stand-up geleneğini başlatan, TRT radyoda yarattığı 'Yuki' karakteriyle çoğu kişinin çocukluğuna renk katan mizah ustası 84 yaşındaki Orhan Boran, kanserin ardından Mielo fibrozis denilen kemik iliği hastalığıyla mücadele ediyor.

2.5 yıldır iliklerinin kan yapmaması nedeniyle A Rh negatif kana ihtiyaç duyan Boran'a iki haftada bir, iki ünite kan naklediliyor.

Sabah gazetesinin haberine göre, Kan verecek gönüllü bulmakta zorlanan eşi Güler Boran, "Bu kan, ömür boyu verilmek zorunda. Kimi zaman karakollara, kimi zaman bir okulun güvenlik görevlilerine gidip yardım istiyorum. Kalabalık yerlere gidip yüksek sesle acil kana ihtiyacım olduğunu söylediğim de çok oldu. Bin kişi varsa, bir kişi vermeyi kabul ediyor. O kişiyi kendi imkânlarımla hastaneye götürüp kan vermesini sağlıyorum. Çöpçülerden kan istediğim oldu. Kan bulduğumda 'yaşasın' diye çığlık atıyorum. Bu yaptığım çok zor bir iş ama Orhan'ın sağlığı için elimden ne gelirse yaparım" diye konuşuyor.

Eşinin sağlığının iyi durumda olduğunu söyleyen Boran, "Orhan'ın kana ihtiyacı sosyal medyada duyulur duyulmaz, kan vermek için gönüllü olan ünlüler de çıktı. Eğer son anda vazgeçmezlerse şu an yedek vericilerimiz de var. En azından bir süre kimseye yalvarmayacağım. Kimse merak etmesin, Orhan bir yere gitmiyor. Şu sıralar biraz yorgun o kadar" diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...