Kangal cinsi köpek 3 yerinden bıçaklandı

Kangalın sahibi, iki kişinin çalamadıkları köpeği bıçaklayıp kaçtıklarını iddia ederken, cerrahi müdahale sonrası kangalı yaşama döndüren doktordan 'normal hayatına devam edecek' açıklaması geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 19:52

Kangal cinsi köpek 3 yerinden bıçaklandı

Sivas'ta 3 ayrı yerinden bıçaklanan Kangal köpeği, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Deneysel Araştırma Laboratuvarında 3 göğüs cerrahı, bir kalp-damar cerrahı ve bir veteriner hekimin katıldığı cerrahi müdahaleyle yaşama döndürüldü.

Sivas'ta çiftçilikle uğraşan 6 çocuk babası Turan Gültepe'nin (40) 'Karabaş' adlı Kangal cinsi köpeği, Mevlana Mahallesi 26. Sokak Kumlutarla mevkisindeki evinin önünde gece, göğüs kısmında 3 ayrı yerden bıçaklandı.

Gültepe, mahallede yaşayan baba-oğul 2 kişinin, yanlarındaki kurt köpeği ile kendi köpeğini önce dövüştürdüğünü anlattı. Köpek dövüştürüyormuş gibi davranan baba-oğulun, çalamadıkları hayvanı bıçaklayıp kaçtıklarını iddia eden Gültepe, bu kişileri polise şikayet ettiğini sözlerine ekledi.

Turan Gültepe, oğlu Musa'nın önerisiyle, mahalleden tanıdıkları Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Sivas İl Temsilcisi ve CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç Dr. Nurten Tezer ile irtibata geçti.

TIP FAKÜLTESİNDEN DESTEK İSTENDİ
Tezer de köpeğin tedavisi için CÜ Deneysel Araştırma Laboratuvarı Sorumlusu Veteriner Hekim Yücel Yalman'dan yardım istedi. Köpeğin göğüs kısmından yaralandığı bilgisini alan Yalman, tedavi konusunda CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu'ndan yardım talep etti.

Cerrahi müdahale için gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından Tezer ve Gültepe, otomobille yaralı köpeği CÜ Deneysel Araştırma Laboratuvarına getirdi.

Olayın ardından geçen 11-12 saatlik sürede yaklaşık 1 litre kan kaybettiği ve akciğerine yakın yerden aldığı bıçak darbesi nedeniyle solunum sıkıntısı çektiği belirtilen Kangal köpeği, Prof. Dr. Kaptanoğlu başkanlığındaki ekibin cerrahi müdahalesiyle yaşama döndürüldü.

Yaraları nedeniyle burnundan ve ağzından rahat solunum yapamayan köpeğe, akciğerlerindeki havanın boşaltılmasını ve rahat solunum yapabilmesini sağlayan bir cihaz takıldı.

PROF. DR. KAPTANOĞLU
Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu, yaptığı açıklamada, bir köpeğin bıçaklandığını öğrendiklerini, gerekli hazırlıkları yaparak hayvan laboratuvarına geldiklerini belirterek, ''Hayvanın ilk muayenesinde vücudunda 3 tane bıçak yarası vardı. Bıçak yaralarından bir tanesi göğüs kafesiyle ilişkiliydi ve köpekte solunum sıkıntısı yapıyordu. Pnömatoraks denilen bir durum vardı, yani akciğerin içerisine hava dolması durumu vardı. Havayı, borular ve sistemle tahliye ettik. Dolayısıyla ilk müdahalesi yapılmış oldu. Bundan sonra hastanın, yani hayvanımızın biraz takip edilmesi gerekiyor. Akciğeri şişip, göğüs kafesini doldurduğu vakit, bu borular çekilecek ve hayvan normal yaşantısına dönecek'' dedi.

Köpeğin genel durumunun iyi olduğunu, şu anda anestezinin ve ilaçların etkisi altında olduğunu ifade eden Kaptanoğlu, köpeğin ilaçların etkisi geçtikten sonra yürüyebileceğini söyledi. Köpek dövüşü ve benzeri durumlarla hayvanlara eziyet edilmesinin kötü bir durum olduğunu belirten Kaptanoğlu, bu konuda herkesi sorumlu ve duyarlı olmaya çağırdı.

Sayfa Yükleniyor...