Kanser tedavisini reddeden çocuk kayıp

ABD'de dini nedenlerle kanser tedavisini reddeden çocuk annesiyle birlikte sırra kadem bastı...

21.05.2009 - 10:47

ABD'nin kuzeyindeki Minnesota eyaletindeki mahkemenin hakimi John Rodenberg'in, 13 yaşındaki kanser hastası Daniel Hauser'ın annesiyle birlikte mahkemeye gelmemesi üzerine annenin yakalanması için tutuklama emri çıkardığı belirtildi.

Hakim Rodenberg'in ayrıca Daniel'in de bir onkolog tarafından görülmesi ve bir koruyucu aileye teslim edilmesi yönünde karar aldığı da kaydedildi.

Doktorlar Ocak ayında Daniel Hauser'a kanser teşhisi koymuş, çocuk önce kemoterapi ve radyoterapi görmüş ancak ailesi, çocuklarının vitamin ve çaylardan oluşan ''daha hafif bir tedavi görmesine'' karar vermişti.

Bunun üzerine çocuğun doktoru sosyal hizmet görevlilerini uyarmış, çocuğun annesi Colleen Hauser ise 8 Mayıstaki açıklamasında, ''kemoterapiyi potansiyel olarak ölümcül bir zehir olduğunu ve bu biçimde tedavinin dinen de uygun olmadığını'' söylemişti. Doktor ise uygun tedaviyi almaması halinde Daniel'in 5 yıl içinde öleceğini, tedavi görmesi halinde ise sonuç alma şansının yüzde 80 ile yüzde 95 olduğunu belirtiyor.

Çocuklarının kemoterapisini reddettiler


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...