Kapadokya'da 6 firmanın uçuşu durduruldu

Türkiye'nin peri bacaları ve balon turlarıyla ünlü turizm merkezi Kapadokya'da faaliyet gösteren 6 balon firmasının uçuşları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce durduruldu.

Anadolu Ajansı 06.04.2011 - 12:33

Kapadokya'da 6 firmanın uçuşu durduruldu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 8 Eylül 2010'da yayımlanan ''Balonla Hava Taşıma İşletmeleri Talimatı (SHT-BALON) Revizyon 1'' yönetmeliği kapsamında Nevşehir'de faaliyet gösteren 15 balon firmasına, yönetmelik şartlarına uygun hizmet verebilmeleri için 6 ay süre verdi.

Sürenin tamamlanmasının ardından Mart ayında 15 balon firması denetlendi. Denetlemede, eksiklikleri bulunan ''Türk Hava Kurumu'', ''Royal'', ''Cihangiroğlu'', ''Sultan'', ''Sultan Kelebek'' ve ''Han Havacılık'' balon firmalarının, yeniden ek süre istemeleri üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından bir ay daha ek süre verildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bu ek sürede de eksikliklerini tamamlayamayan bu firmaların ''filolarında en az beş adet sıcak hava balonu ile en az beş adet pilot'' bulundurmadıkları gerekçesiyle faaliyetlerini durdurma kararı verdi.

Firmaların, eksikliklerini tamamladıklarında yeniden uçuş yapmalarına izin verileceği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...