Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Başkanı Süleyman Basa, ''Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Turizm Kurultayı''nın ilkinin 16-17 Aralık 2010'da yapıldığını ve kurultaya, Karadeniz'e kıyısı olan Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna'dan 40 uzman ile 100 yerli uzman ve 550 sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığını söyledi.

Basa, toplantıda, turizmin ortak planlanması ve ''Karadeniz'de Gezip Görülebilecek 100 Nokta'' için ortak kararlar alındığını belirtti. 

Karadeniz'in ortak tanıtımı için oluşturdukları yedi kişilik ekiple dört aylık sürede Karadeniz'de gezip görülebilecek 100 noktanın kriterlerini belirlediklerini anlatan Basa, şunları söyledi:

''Karadeniz ülkelerindeki yerleri somut olarak belirledik. Türkiye'de 36 nokta belirleyerek ilgililerin beğenisine sunduk. Türkiye ve bütün ülkelerde belirlenen noktaların değerlendirmesini yaparak bir yıl sonra Romanya'da gerçekleştireceğimiz toplantıda 100 noktayı kesinleştireceğiz.

Rusya ile Türkiye arasında vize uygulaması kaldırıldı. Biz diğer ülkelerin de birbirleri ile vizesiz geçiş yapmasını istiyoruz. Karadeniz'in iç içe yaşamasını, birbirine gidip gelmesini istiyoruz. Dünyadaki turistlerin ilgisini Karadeniz'e çekmek ve Karadeniz'in bir bütün olarak kalkınmasını hedefliyoruz.''

GÜL'DEN KARADENİZ'E KIYISI BULUNAN ÜLKELERE NİYET MEKTUBU
Basa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de Karadeniz'de gezip görülebilecek 100 nokta projesini desteklediğini, bu konuyla ilgili Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelere bir niyet mektubu göndereceğini kaydetti. 

Basa, Romanya'da altı, Bulgaristan'da dokuz, Gürcistan'da ise on iki nokta belirlendiğini de sözlerine ekledi. 

Türkiye'de belirlenen 36 noktadan bazıları şöyle: 

Zonguldak Yedigöller Milli Parkı, Trabzon Altındere Milli Parkı, Trabzon Ayasofya Müzesi, Sümela Manastırı, Uzungöl, Sinop Hamsilos Tabiat Parkı, Samsun Tekkeköy, Sakarya Kuzuluk Kaplıcaları, Ordu Yason Burnu, Kocaeli Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı, Artvin Şavşat, Giresun Kümbet Yaylası, Rize Kız Kalesi, Zil Kalesi, Ayder Yaylası ve Kaçkar Milli Parkı.