Karadeniz'de istavrit ve palamut bolluğu

Av yasağının sone ermesiyle gece denize açılan Karadenizli balıkçılar, palamut ve istavrit ile dolu ağlarla kıyaya dönünce, sezona mutlu başladı.

Anadolu Ajansı 01.09.2009 - 10:24

Karadeniz'de istavrit ve palamut bolluğu

Gece saat 12.00'den itibaren av yasağının kalkması ile teknelerine binerek, yeni sezona 'merhaba' diyen Trabzonlu balıkçıları, geçmiş yıllarda neredeyse yok denecek kadar az olan istavrit ve palamudun bu sezon çok daha fazla olması sevindirdi.

Teknesiyle çıktığı balık avından bol palamut ile Vedat Akgün, geçmiş yıllara oranla gözle görülür derecede bir artış yaşandığını söyledi.

Özellikle palamudun çok olmasından dolayı yüzlerinin güldüğünü söyleyen Akgün, şöyle devam etti:
''Biz sadece bir ağ attık ve neredeyse 100 adet palamut vurdu. Geçmiş yılları herkes bilir, neredeyse palamut yok denecek kadar azdı. Bu seneki verim bu şekilde giderse, hem vatandaş ucuz balık yer, hemde biz para kazanırız. Fiyat olarak şuan ne olacak bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var, o da bu sene geçen yıllardan daha farklı olacak. Şuanda zaten balıklarda onu gösteriyor.''

İSTAVRİTTEKİ BOLLUK ŞAŞIRTTI

Sabahın erken saatlerinde Trabzon Balık Hali'ne giren sezonun ilk balıkları, alıcılarını da yine aynı hızla buldu.

Burada işletme sahibi olan Recep Denizer, düne kadar sezona nasıl gireceklerini bilmediklerini, ancak gördükleri manzara karşısında çok sevindiklerini belirtti.

Av yasağının faydalı geçtiğine inandıklarını ifade eden Denizer, şöyle devam etti:
''Aldığımız bilgiye göre Samsun, Sinop ve Ordu'da da istavrit ve palamut iyi derecede çıkıyor. Özellikle istavritte inanılmaz bir yoğunluk var ve bu bizi şaşırttı. Biz güzel bir sezon geçireceğimizi sanıyoruz. Geçen sene ve daha önceki seneleri kıyaslamak zaten mümkün değil. Balıklarda toptan fiyatlar ise palamut şuanda 4 ile 5 lira arasında, istavritin kasası ise 40 lira civarında satışa sunuldu.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...