Kartalkaya böyle kar görmedi

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden Kartalkaya'da kar kalınlığı 3 metreye ulaştı.  Otel işletmecileri, 10 yılın en fazla karının bu kış sezonunda yağdığını belirtti.

Anadolu Ajansı 16.03.2009 - 14:38

Kartalkaya böyle kar görmedi

Bolu Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, Kartalkaya'da kar yağışının aralıklarla devam ettiğini ifade etti. Bölgede etkili olan kar yağışının ardından Kartalkaya'da kar kalınlığının 3 metreye ulaştığını söyleyen Öztabak, kar yağışının bir hafta boyunca aralıklarla devam edeceğini kaydetti.

Kartalkaya'da bulunan Grand Kartal Otel Genel Müdürü Halit Ergül, yaklaşık 10 yılın en fazla kar yağışının bu kış sezonunda yaşandığını söyledi. Kartalkaya'da 3 metreye ulaşan karın halen yağmaya devam ettiğini dile getiren Ergül, şöyle konuştu:
''Kartalkaya Kartalkaya olalı böyle kar görmedi. Günlerdir süren yoğun kar yağışı sebebiyle teleski çarkları karların altında kaldı. Bu sabah kayağın başlaması için saatlerce pist makineleri ile çarkların altındaki karlar temizlendi. Böylece son yılların en güzel kayağı başladı.''

Ergül, sezonun kapanış tarihini uzattıklarını belirterek, ''Bu sezon 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda bile kayak olacak. Hafta sonu tatilinde oteller yüzde yüz doluluk oranı ile hizmet verirken, hafta içi yüzde yetmiş doluluk oranı ile hizmet veriyoruz'' diye konuştu.

ULUDAĞ'DA DA KAR KALINLIĞI 3 METREYE YAKLAŞTI

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da hafta sonu etkili olan kar yağışı ile birlikte kar kalınlığının 3 metreye yaklaştığı bildirildi.

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, ''oteller bölgesi''nde hafta sonunda etkili olan yağışla birlikte kar kalınlığı, 260 santimetreden 280 santimetreye ulaştı.

Sıcaklığın eksi 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağ'da havanın açık olduğu öğrenildi. Uludağ'da perşembe günü öğleden sonra yeniden yağış beklendiğini bildiren yetkililer, son yıllarda ''beyaz cennet''te 3 metrenin üzerine çıkamayan kar kalınlığının, geçmiş yıllarda 4 metrenin üzerini gördüğünü hatırlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...