Katarakt yerine rahim ameliyatı oldu!

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 3 yıl önce, iki dosya karışınca sağlık skandalı yaşandı. Katarakt ameliyatı için masaya yatan kadının yanlışlıkla rahmi alındı. Danıştay, doktor, hemşire ve anestezi uzmanı da dahil 15 personel hakkında dava iznini verdi.

15.04.2011 - 10:17

Katarakt yerine rahim ameliyatı oldu!

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 28 Temmuz 2008 tarihinde S.K. (58), gözündeki katarakttan kurtulmak için ameliyata girdi. S.K.’nin üzerine, yandaki diğer sedyede yatan ve rahminde kist bulunan Ü.B.’nin dosyası konuldu.

İddiaya göre; Kadın Doğum Uzmanı Dr. Y.A., adını sormadan S.K.’yi ameliyata aldı. Ameliyatla S.K.’nin rahmi alındı ve kasığına dikiş atıldı. Aynı süre içerisinde göz doktorları, Ü.B.’nin kendi hastaları olmadığını fark etti.

GÖZ DOKTORLARI GEÇ FARK ETTİ
DHA'nın haberine göre; doktorlar tüm servisleri gezerek S.K.’yi aradı. S.K., kadın doğum için kullanılan ameliyathanede rahmi alınmış ve dikiş atılırken bulundu. Ameliyatı yapan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Y.A. ile Anestezi Uzmanı Dr. E.D., açığa alınırken, haklarında soruşturma başlatıldı. Bir daha benzer bir olay olmaması için de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, hastalara bileklik takılması kararını aldı.

Danıştay 1’inci Dairesi, olayın sorumlulurı olan 15 çalışanın yargılanmaları için izin verdi.

TAKSİRLE ADAM YARALAMA SUÇU
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı hakkında ise yargılama izni verilmedi. Savcı, yanlış hastayı ameliyat eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı araştırma görevlileri Dr. Y.A., M.K. ve A.R.T.B.’nin "taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istedi.

Diğer sanıklar için ise "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istedi.

Haklarında dava açılan 15 görevlinin önümüzdeki günlerde İzmir Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıkacağı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...