Kaza anında 'fil' olmayın!

Yetkililer, 9 günlük tatil için yolculuğa çıkanları emniyet kemeri kullanmaları konusunda uyarıyor: 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın 4. kattan düşmeyle eşdeğer... Arka koltuk güvenli gibi görülür ama bu yanlış, çünkü arkada oturan bir insanın öne itilme ağırlığı bir filin ağırlığına ulaşıyor.

27.08.2011 - 11:21

Kaza anında 'fil' olmayın!

Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, trafik kazalarında çarpma sonucu savrulan insan bedeninin, araçta mutlaka bir bir engel tarafından durdurulacağını söyledi.        

Bir çarpma anında araç, ilk saniyede durmaya başladığında eğer emniyet kemeri takılı değilse, direksiyon, kontrol paneli ya da ön cam tarafından engellenene kadar araç içindeki eşyalar ve kişilerin aynı hızdaki hareketlerine devam ettiğini dile getiren yetkililer, sürücüleri uyarıyor:

''Doğru takılmış bir emniyet kemeri, insan bedenini, çarpmanın etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntının kademe kademe azalmasını sağlayarak, çarpma etkisini vücut yapısındaki en güçlü noktalara yönelterek, vücutta tek noktada toplanmayıp dağılmasını sağlar.

Koltuktan fırlamayı engeller. Hassas ve en önemli organların yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarpmasını önler.

ARKA KOLTUKTA İSE...
Yapılan araştırmalara göre, çarpma ve çarpışma anında arka koltukta oturan bir insanın öne itilme ağırlığı bir filin ağırlığına ulaşıyor. Dolayısıyla ön koltukta emniyet kemeri bağlamış olan yolcularla birlikte ölümcül zararlarla karşılaşır. Arka koltuk güvenli gibi görülür ama bu yanlıştır. Araç içinde oturan tüm yolcuların emniyet kemeri takması bu bakımdan gereklidir.
        
4. KATTAN DÜŞMEYLE EŞDEĞER
Ölümlü trafik kazalarında emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatıyor. Emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6,3'te kalıyor.

Araştırmalar, emniyet kemeri kullanımının, arka koltukta olası ölüm ve yaralanmalarının üçte ikisini önlendiğini ortaya koyuyor. Bütün ağır yaralanmalarda arka koltukta emniyet kemerleri, yaralanmanın şiddetini yüzde 50 azaltıyor. Emniyet kemeri kullanılmıyorsa saatte 30 kilometre hızla bile gidildiğinde yaralanma riski çok fazla oluyor. Emniyet kemeri takmadıkları için yaralananların yüzde 70'i saatte 50 kilometreden daha düşük hızda yol alırken zarar görmüştür. 50 kilometre hızdaki çarpma, 4. kattan düşmeyle eşdeğerdir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...