Kedi yavrularına çip takılacak

Belçika'da kaybolan kedi yavrularının sahipleri tarafından bulunması için yavruların kayıt altına alınması ve mikroçiple takip edilmesi zorunlu olacak.

Anadolu Ajansı 25.04.2016 - 14:45

Kedi yavrularına çip takılacak
Microchip takılan bir kedi (Arşiv).

Belçika’da kaybolan kedilerin daha kolay bulunması için yeni bir uygulamaya geçiliyor.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de kedi yavrularının kayıt altına alınması ve mikroçip takılarak takip edilmesi zorunlu hale getirilecek.

“HAYVANLARINI DAHA KOLAY BULABİLECEKLER”

Uygulama sayesinde hayvan barınaklarında uyutulan kedi sayısının azalacağını söyleyen Brüksel Şehir Konseyi Üyesi Bianca Debaets,, "Her yıl, Brüksel'deki hayvan barınaklarına alınan kedilerin yüzde 36’sı yani 900 kadarı uyutuluyor. Mikroçipler sayesinde kedi sahipleri, kaybolan hayvanlarını kolayca bulabilecek" dedi.

Kedilere takılacak mikroçipler, yavru hayvanların takibini ve kaybolmaları durumunda bulunmalarını kolaylaştıracak.
Kedilere takılacak mikroçipler, yavru hayvanların takibini ve kaybolmaları durumunda bulunmalarını kolaylaştıracak.

KEDİ NÜFUSUNU KONTROL ALTINA ALMA ÇALIŞMALARI

Debaets, yeni uygulamayla kedilerin terk edilmesinin de önüne geçileceğini ve kedi nüfusunun kontrol altında tutulmasının sağlanacağını düşündüğünü söyledi.

Belçika’da kentte satılan veya sahibi değişen bütün kedilerin kayıt altına alınması, kısırlaştırılması ve çip takılarak izlenmesi 2014 yılında zorunlu yapılmıştı.

Yeni uygulamayla kediler henüz yavruyken yani 12 haftalık olmadan önce kayıt altına alınacak ve bu yavrulara mikroçip takılacak.

Sayfa Yükleniyor...