Kendi kendini temizleyen morg

Sağlık ekipmanları üreten bir firma tarafından tasarlanan morg sistemi, temizlik ve dezenfekte işlemini otomatik olarak gerçekleştirebilmesi sayesinde özellikle enfeksiyondan kaynaklanan ölümlerde hastalık bulaşma riskini önlüyor.

Haberler 21.08.2010 - 10:16

Kendi kendini temizleyen morg

Cenazelerin bekletilmesi için dizayn edilen sistem, insan gücüne ihtiyaç duymadan kendini kendini temizleyip dezenfekte edebiliyor.        

Yaygın olarak kullanılan morg ünitelerinin, soğutucu akışkan olarak gaz kullanılan, basit soğutma çevrimi ile çalışan, yandan veya önden kapaklı raflı bir sisteme sahip olduklarını kaydeden firma yetkilileri, bu ünitelerin ağırlıklı olarak, 33-35 derece sıcaklığındaki cesedi eksi 15 ile eksi 20 derece aralığında bir sıcaklığa düşürerek muhafaza ettiklerini belirtti.        

Bu tür bir sisteme sahip morglarda, insan gücüyle yapılan temizlik işleminin mikrop kapma riskini de beraberinde getirdiğine işaret eden yetkililer, ''Virüs kaynaklı ölümlerin sıkça görüldüğü son yıllarda morg sistemlerinde hijyen daha büyük önem kazandı. Morg ünitelerinin temizlik ve dezenfekte işlemlerinin otomatik olarak kontrollü bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yeni bir sistem geliştirildi'' şeklinde konuştu.        

Söz konusu firma tarafından tasarlanan sistem sayesinde, cenazeler uygun soğuk hava ortamı sağlanarak bekletilebiliyor, kullanım sonrasında da temizlik ve dezenfektasyon işlemi otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Ünitenin ulaşılması zor bölümleri bu sistem sayesinde temizlenebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...