Fethiye'de özel bir okulda gerçekleşen söyleşide öğrencilerle buluşan tiyatro oyuncusu Emre Kınay, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Anadolu Ateşi, Mustafa Ceceli ve Sezen Aksa bu ülkenin sanatını temsil edemez. Kimse birbirini kandırmasın" diyen Kınay, yönetmen Mustafa Altıoklar ve Başbakan Erdoğan'a göndermede bulundu.

Kınay, konuşmasında şunları söyledi:

"DEMOKRAT BİR ÜLKE DEĞİL"
"Bu ülkenin demokrat olduğunu söyleyemem. Sansür konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Yazdığımız senaryoları günlerce tekrar gözden geçiriyoruz. Yoksa paramız çöpe gidiyor. Hiç kimsenin televizyon ekranlarında kötü polis ya da jandarma gördüğüne inanmıyorum.

"BAŞBAKAN'IN SÖYLEDİKLERİNE İNANMAYIN"
Başbakanın ve mecliste bulunanların söylediklerine kimse inanmasın. Sanatla ilgili bu sorunların çözülmesi için özgür bir ortam olmalı. Tiyatroyla ilgilenenler, dörtte bir fiyata oynuyor.

İnsana yatırım yapmayan bir ülkede yaşıyoruz. İran'da yılda 15 bin uzun metrajlı film çekiliyor. Bizim ülkemizde ise bu sayı 150. Ben Mustafa Altıoklar gibi çıkıp Türkiye'de sanat çok güzel diyemem.

"HİÇ BİRİ BEŞ PARA ETMEZ"
Rus'un yaptığı oteli denetleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı operaya nasıl ilgi gösterecek? Bu kişilerin popülist sanatla işleri var. Çünkü popülizmle seçmen kazanılır. Türkiye'de bugüne kadar iktidara gelenler sanatla ilgili hiç bir çalışmada bulunmadı. Hiç biri beş para etmez."