Kırmızı forma hakemleri etkiliyor

Almanya’nın Munster Üniversitesi’nde yapılan bir spor psiklojisi testine göre, özellikle güce dayalı sporlarda kırmızı giymek yaklaşık yüzde 10 avantaj sağlanıyor.

28.08.2009 - 14:09

Kırmızı forma hakemleri etkiliyor

Uzmanlar, kırmızı renk forma giyenlerin kendilerinden daha fazla emin olduklarını ve diğer sporculardan daha agresif ve baskın olduklarını gözlemlediler.

Araştırmacılara göre, Arsenal, Manchester United ve Liverpool’un neden başarılı olduğu bu yönde açıklanıyor. Sonuç genellikle kırmızı renk forma giyen takımların başarılı olduğu yönünde birleşiyor.

Bu durumda Manchester’ın ve Liverpool’un 18 Premier Lig Şampiyonluğu’nun olması ve Arsenal takımının uzun süren namağlup lige devam etmesi kırmızı formayla ilişkilendirildi.

Almanya’nın Münster Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, New Scientist dergisinde yayımlandı. Araştırmada 42 deneyimli tekvando hakemine maç izletildi. Bir tekvandocu ilk başta mavi, bir diğeri ise kırmızı forma giydi. Daha sonra hakemlere, sporcuların giydiği formalar dijital olarak değiştirilerek aynı maç izletildi. Sonuçta hakemler aynı maçta, kırmızı formalı sporcuya yüzde 13 fazla puan verdi.

2004 yılında Durham Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda rengin spor müsabakalarını nasıl etkilediği araştırıldı. Yapılan analizde tekvandocular, boksörler ve güreşçilerden kırmızı renk giyenlerin yüzde 55’inin daha başarılı olduğu gözlendi.

Araştırmacı Robert Burton, kırmızı renk giyenlerin uyarıcı ve etkileyici bir görünüşe sahip olduklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...