Kıvanç Tatlıtuğ taşıdı, uzmanlar uyardı: Caretta yuvalarını kazmayın (Balıklara yem oluyorlar!)

Kıvanç Tatlıtuğ, eşi Başak Dizer ve oyuncu arkadaşlarıyla beraber Antalya'da yavru caretta carettaların denize ulaşmasını sağladı. Caretta carettaların elle veya kovalarla denize ulaştırılmasını eleştiren uzmanlar, "Doğal süreci bozarak onları kurtaracağınıza balıklara yem ediyorsunuz" dedi. Eleştiriler üzerine EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, katılımcıların gerekli eğitimleri aldıklarını ve prosedürlere sadık kalarak denetlediklerini belirtti.

Haberler - ntv.com.tr 01.08.2019 - 18:25

Kıvanç Tatlıtuğ taşıdı, uzmanlar uyardı: Caretta yuvalarını kazmayın (Balıklara yem oluyorlar!)

Kıvanç Tatlıtuğ'un marka yüzü olduğu giyim firması tarafından 2014 yılından beri Ekolojik Araştırmalar Derneği ile "Indigo Turtles" adlı proje yürütülüyor. Tatlıtuğ ve eşi, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının korumaya alınmasının amaçlandığı proje kapsamında geçtiğimiz yıl kampa katıldı. Tatlıtuğ ve Dizer, 2 günlük kampta, kumsaldaki 64 yavru kaplumbağayı tek tek yuvalarından çıkarıp, denize ulaşmasını sağladı.

Hürriyet gazetesinden Salim Uzun'un haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) Deniz Kaplumbağaları Bilim Komisyonu Üyesi, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, Belek ve Alanya ilçesinde çeşitli tanıtım organizasyonları ve ilkel yöntemlerle nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecini eleştirdi.

"BALIKLARA YEM EDİYORLAR"

Caretta caretta kaplumbağalarının denize ulaştırılma sürecinin uzman yardımı ile yürütülmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kaska, “30 yıldır bu konuya emek veriyorum. Ama hiçbir bilgisi olmayan kişiler nesli tükenme tehlikesi yaşayan canlıların yaşam döngüsünü bozuyor. Herkes kumsala gidip caretta caretta yuvası kazmaya başlıyor. Sonuç ise hüsran oluyor" diye konuştu. 

Caretta carettaların denize ulaşma sürecinin çok önemli olduğunu söyleyen Kaska, “Yavrular denize doğru sürünürken vücutlarındaki yumurta sarısı bağından kurtuluyor, kan ve besin kokusunu kaybediyor. Bu sayede balıklara yem olma riskini minimum düzeye indiriyorlar. Ayrıca kasları çalıştığı için tıpkı bir sporcu gibi uzun yüzüş deneyimine hazırlanıyorlar. Çok daha önemlisi sürünme esnasında doğdukları kumsalı zihinlerine kazıyorlar. Yumurtlama döneminde de doğdukları kumsala geri dönebiliyorlar. Ama siz onları elinizle, kovayla denize taşırsanız onları balıklara yem yaparsınız. şanslarını büyük ölçüde yok edersiniz. Lütfen bu anlayıştan vazgeçilsin. Biz bu konuda harekete geçtik. Toplumdan da duyarlılık bekliyoruz" dedi. 

"KATILIMCILAR GEREKLİ EĞİTİMLER ALIYORLAR"

EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat tarafından yapılan açıklamada, katılımcıların gerekli eğitimleri aldıklarını ve prosedürlere sadık kalarak denetlediklerini belirtti.

EKAD tarafından yapılan açıklamada, "Her sene akademisyen ve uzmanlara destek veren Türkiye’den ve dünyanın farklı yerlerinden gelen gönüllüler oluşturduğumuz ekiplerle sürdürüyoruz. Arazi çalışmalarında 3-4 ay boyunca her gün 30 km’lik sahili büyük bir titizlikle tarıyoruz. Ergin kaplumbağaların markalanması ve ölçümü, yuvaların kafeslenmesi ya da taşınması, yavru oryantasyon çalışmaları ve kontrol açışları gibi arazi çalışmalarını tamamen bilimsel yöntemlerle hayata geçiriyoruz.

Bu kapsamda zamanı gelmiş ancak tespitlerimiz doğrultusunda yuvalarından çıkmayı başaramamış yavru kaplumbağaları, kontrollü açışlarla yuvalarından çıkararak tamamen kendi başlarına denize ulaşmalarına tanıklık ediyoruz. Ayrıca her süreci olduğu gibi, bunları da bilimsel olarak kayıt altına alıyoruz. Kaplumbağaların yumurtadan çıktıktan sonra denize ulaşmaları için de tüm çalışmalarımızı aynı titizlikle yapıyoruz.

Ayrıca tüm bu süreçte faaliyetlerimizi, toplumda farkındalığı ve saha çalışmalarımızda gönüllü destekçi sayımızı arttırmak amacıyla kamuoyuna yaymaya çabalıyoruz. Bu nedenle, yaz aylarını kampımızda 1-2 ay çalışarak geçiren gönüllülerimizin yanı sıra, birkaç günlüğüne de olsa bu deneyime ortak olmak isteyen doğasevelerin katılımını değerli buluyoruz.

Önemle belirtmeliyiz ki saha çalışmalarına eşlik eden tüm bu katılımcılar gerekli eğitimleri alıyor ve bütün çalışmaları prosedürlerimize sadık kalarak EKAD denetiminde gerçekleştiriyor." denildi.

Sayfa Yükleniyor...