Kleopatra'nın mezarının kapısı bulundu

Yunan arkeologlar yıllar süren araştırmalar sonunda Kleopatra'nın ölümünden hemen önce kendi için yaptırdığı mezarın kapısını buldu.

24.12.2009 - 10:42

Kleopatra'nın mezarının kapısı bulundu

Bir grup Yunan arkeolog, Mısır’ın İskenderiye kıyılarında yaptıkları sualtı araştırmaları sonucunda VII. Kleopatra’nın ölümünden hemen önce yaptırdığı mezarın devasa granit kapısını buldu.

Arkeologların bulduğu kapı 15 ton ağırlığında ve yedi metre yüksekliğinde.

Araştırmanın başında olan Harry Tzalas, "Onu görür görmez çok özel bir kapı olduğunu anladım. Bu kadar ağır ve iki kapılı bir yapı dalgalarla taşınamazdı ve o an bunun mezarın bir parçası olduğunu düşündüm. Makedonyalı mezar kapılarına benziyordu. Kapandığında sonsuza kadar kapanıyordu" dedi.

Tzalas kapının bulunmasıyla aralarında büyük bir aşk olan Romalı komutan Marcus Antonius ile Kleopatra'nın ölmeden önceki son saatlerine de ışık tutulabileceğini düşünüyor.

Son isteği olarak Kleopatra'nın yanına gömülmek isteyen Antonius, o sırada hizmetçileriyle birlikte mezarın içinde saklanan Kleopatra'nın yanına gömülmek istediğini söylemiş.

Bunun üzerine de Antonius zincirler ve iplerle mezarın tepesine çıkarılmış, böylece camdan içeri girmeye çalışmış. Plutarch şöyle yazmış: "Mezarın kapısı bir kere kapandı mı mekanizma bir daha açılmasına izin vermiyordu."

Tzalas da buldukları yapının Yunanlı tarihçinin sözlerini doğrular nitelikte olduğunu dile getirdi: "Yıllardır insanlar Plutarch gibi güvenilir bir tarihçinin bu sözlerle ne demek istediğini merak etmişti. Artık bir cevabımız var."

Rivayete göre Antonius sevdiği kadına baktığı an ölmüştün, Kleoparta ise bu olaydan günler sonra kendisini bir engerek yılanına ısırtarak intihar etmiştir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...