Knut yuvasında kaldı

Kutup ayısı Knut’un hangi  hayvanat bahçesine ait olduğu sorusu 430 bin Euro karşılığında cevap buldu.

09.07.2009 - 11:50

Knut yuvasında kaldı

Üç yaşına giren Knut, doğumundan itibaren Berlin Hayvanat Bahçesi’nin maskotu ve bir numaralı gelir kapısı oldu. İlk günden itibaren medyanın ve ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Knut, aynı zamanda iki hayvanat bahçesi arasında dava konusu oldu.

Resmi olarak Almanya’nın Neumünster Hayvanat Bahçesi’ne ait olan Knut’un babası Lars, 1999 yılında Berlin Hayvanat Bahçesi’ne ödünç verilmişti. Neumünster Hayvanat Bahçesi yetkilileri, anlaşma gereği Lars’ın ilk yavrusunun yasal olarak kendilerine ait olduğunu ve Knut üzerinden elde edilen paradan da kendilerine pay verimesini gerekti gerekçesiyle dava açmıştı.

Daha önce anlaşmak için 350 bin Euro öneren ancak reddedilen Berlin Hayvanat Bahçesi, 430 bin Euro karşılığında anlaşma sağlandığını duyurdu.

2007 yılında Berlin Hayvanat Bahçesi, Knut adına üretilen hediyelik eşyalar ve artan bilet satışı sayesinde 5 milyon Euro gelir elde etmişti.

Annesi tarafından reddedilen bu yüzden de insan eliyle büyütülen Knut adına oyuncak ayılar, yapbozlar ve cep telefoni melodisi gibi onlarca farklı ürün satılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...