Kocaeli'nin ayaklı bilinmeyen numaralar servisi

21 yıldır santral operatörlüğü yapan Demircioğlu 8 bin 500 telefon numarasını aklında tutuyor. Hatta bilinmeyen numaralar servisi bile bazen halkı ona yönlendiriyor...

Anadolu Ajansı 27.12.2009 - 10:41

Kocaeli'nin ayaklı bilinmeyen numaralar servisi

İzmit Belediyesinde 21 yıldır santral operatörlüğü yapan Rıdvan Demircioğlu 8 bin 500 telefon numarasını hafızasında tutuyor.

40 yaşındaki Rıdvan Demircioğlu, doğuştan görme engelli olduğunu, köy şartlarında okula gitme imkanı bulamadığını söyledi. Şu an açık ilköğretim beşinci sınıfta öğrenim gördüğünü söyleyen Demircioğlu, oğlunun da yardımıyla okula devam ettiğini belirtti.

Demircioğlu, yıllar önce İstanbul'da Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'na bağlı bir rehabilitasyon merkezinde toplam 20 saati geçmeyen santral operatörlüğü eğitimi aldığını söyledi.

Demircioğlu, "Burada 30 dahili numarası olan bir santral vardı. Santral dairesinde biri aradığında nasıl davranılacağı, santral dairesindeki makinenin nasıl çalıştığı öğretildi. Bu eğitim sonunda 19 yaşındayken İzmit Belediyesine girdim. Belediyeye başladığımda santral operatörlüğünde görme engelli arkadaşlarımın bu işte başarılı olamadığını gördüm. İlk başlarda benim başarılı olamayacağım izlenimi vardı. Ancak ben ısrarcı oldum. 2 yıl gibi bir uğraş verdim. Sonuçta bu işi diğer insanlardan daha iyi yaptığım söylenince mutlu oldum ve belediye tarihinde 21 yıldır aynı işte çalışan ilk kişi oldum" diye konuştu.

Numaraları ezberlemek için herhangi bir çaba sarf etmediğini, dile getiren Demircioğlu, şöyle devam etti: ''Her zaman işimi daha iyi yapabilme arzusu içerisindeyim. Bir şeyleri iyi yaparsanız ve kendinizi kanıtlarsanız, mutlaka ödüllendirilirsiniz. Aradan geçen 21 yıl içerisinde 8 bin telefon numarasını ezberledim. Belediyenin yeni hizmet binasına taşındığında da 500 yeni numara daha ezberledim. 21 yıl önce belediyeye girdiğimde çoğu kısım telefonları iptal oldu, ama ben hala onları aklımda tutuyorum. Onları unutmuyorum. Galiba beynim telefon numaralarını çok seviyor. Bilinmeyen numaralar servisi bile Kocaeli ile ilgili telefonları bana yönlendiriyor.''

İptal edilmiş telefonları aklında tutmak istemediğini de belirten Demircioğlu,''Bilgisayarda olsa eski numaraları atıyorsunuz yenileri koyuyorsunuz, ama ben eskileri de yenileri de birlikte devam ettirmek zorunda kalıyorum. Bu anlamda kullanılmayan numaraları aklımda tutmak yerine onları unutmak isterdim'' dedi konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...