Başkent Sofya’da bomba paniği yaşandı. Bir günde 9 okula yapılan bomba ihbarı polisi alarma geçirdi.

İhbarların 10 dakika arayla, şehrin çeşitli telefon kulübeleri ve mobil telefonlardan yapıldığını ifade eden polis yetkilileri, ihbar yoğunluğundan dolayı Örgütlü Suçlarla Merkez Mücadele Müdürlüğü'nün de devreye girdiğini belirtti.

Fransız ve İngiliz liselerinin de aralarında bulunduğu 9 okul için yapılan ihbarların tamamının 112 acil yardım numarasına yapıldığı öğrenildi.

Yetkililer, soruşturma kapsamında hiç bir bomba bulunmadığını, ancak ilgili okullarda öğrencilerin bir günlük tatil yaptıklarını ifade ettiler.

İhbar organizasyon ve koordinasyonun internet paylaşım ağları üzerinden yapılmış olduğunu öne süren polis yetkilileri, Pazar gecesi Jennifer Lopez'in Sofya'da verdiği konser yüzünden ödevlerini yapamayan, okula yorgun ve hazırlıksız gitmek istemeyen öğrencilerin, sahte ihbar ile polisi ayağa kaldırmış olabileceklerini ileri sürdü.

Bulgaristan mevzuatına göre, sahte ihbarlarda bulunan kişilere 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor. Söz konusu kişinin çocuk olması durumunda ceza değişiyor.