Marshall Adaları karasularında köpekbalığından elde edilen ürünlerin satışı yasaklanacak, ticari amaçlı köpekbalığı avı yapılamayacak.

68 bin nüfuslu Marshall takımadalarında turizm özellikle de dalma en önemli gelir kaynağı durumunda.

KÖPEKBALIKLARI TEHDİT ALTINDA
Köpekbalıkları ve vatoz gibi aynı aileden balıkların nesli, doğal yaşam alanlarının yok olması ve avlanma nedeniyle ciddi tehdit altında. Okyanus köpekbalıklarının yaklaşık üçte biri, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'nde yer alıyor.

Marshall Parlamentosu'na köpekbalığı koruma tasarısını sunan senatörlerden Tony deBrum, "Bu yasanın geçmesi köpekbalıklarımızın çevremiz, ekonomimiz ve kültürümüz için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Biz küçük bir ada ülkesi olabiliriz ama köpekbalıklarının koruma altında olduğu en büyük yeriz" dedi.

Koruma altına alınan bölge, Endonezya, Meksika ya da Suudi Arabistan büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Başka bir ifadeyle bu bölge Türkiye yüzölçümünün 2,5 katından büyük. Bu kararla köpekbalıklarının koruma altına olduğu alanların toplam büyüklüğü 2,7 milyon kilometrekareden 4,6 milyon kilometre kareye çıkacak.