'' www.havlatavla.com '' adlı internet sitesi, eş bulma sıkıntısı yaşayan ''Golden Retriever'', ''Rottweiler'', ''Pekingese'', ''Terrier'', ''Husky'' ve Alman çoban köpekleri başta olmak üzere farklı cinslerdeki pek çok köpeği bir araya getiriyor.

Sitede, ''gelin ve damat adayı'' köpeklerin karşı cinste aradıkları kriterler, sahipleri tarafından sitedeki profillerine yazılıyor. Uygun partner bulunması halinde köpekler sahiplerinin izniyle bir araya getiriliyor.

Kayıtlı 2 bin 300 eş adayının bulunduğu sitede, bugüne kadar tanıştırılan 170 çiftten 80'inin çiftleştirildiği belirtiliyor. Üyeliği ücretsiz olan sitede, köpeklerinin yalnızlığına son vermek isteyenlerin üyelik formu doldurmaları ve köpeğe ait genel bilgileri içeren profil oluşturmaları gerekiyor.

Adayların profil bilgilerine bakarak en uygun çiftlerin buluşmasını sağlayan site yöneticileri, köpeklerin ırk, yaş, kızan dönemi ve ikametgah adreslerinin birbirine yakın olmasına dikkat ediyorlar.

Uygun çift olduğu düşünülen köpeklerin bulunması halinde köpek sahiplerine ''Müjde köpeğinize uygun damat ya da gelin adayı bulundu'' mesajı ve karşı tarafın iletişim bilgileriyle resimleri gönderiliyor. Bundan sonra karar köpek sahiplerine kalıyor. Üyeler, buluşup karşılıklı görüşerek köpeklerinin birbirlerine uygun olup olmadığına karar veriyor.

Sitenin kurucusu Gökçe Nalıncı, ''www.havlatavla.com''u yeğenlerinin köpeği ''Zorro''nun yalnızlığından ''ilham'' alarak kurduğunu belirtti.

Zorro'nun eş bulmakta güçlük çektiğini ve artık yalnız yapamayacağını davranışlarıyla gösterdiğini ifade eden Nalıncı, ''Bu sorunu nasıl çözebiliriz diye düşünürken aklımıza internet ortamında bir site kurmak geldi. Böylece Zorro da kendi istediği özelliklerde bir gelin adayı aramaya başladık. Sitenin hizmete girmesinin ardından kısa bir süre sonra Zorro'ya uygun bir eş bulabildik'' diye konuştu.

Nalıncı, sitenin sağladığı olanaklar sayesinde köpek sahiplerinden olumlu geri dönüşler aldıklarını belirterek, site sayesinde birçok köpeğin de sağlıklı bir eş bulma sorununun da çözüme kavuşturulduğunu ifade etti. Köpeğine eş arayanların internet sitesine kolayca ücretsiz üye olabileceğini anlatan Nalıncı, sitenin hem köpekler hem de hayvan dostları için keyifli bir iletişim ortamı sunduğunu kaydetti.