Kore gazisinin 'huzurlu' yaşamı

83 yaşındaki Şahap Ayvacı, çocuklarına yük olmamak için 14 yıldır huzurevinde kalıyor.

25.09.2010 - 10:54

Konya Dr. İsmail Işık Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde 14 yıldır kalan Kore Gazisi Şahap Ayvacı, 8 yaşındayken annesini kaybettikten sonra babasının ikinci bir evlilik yaptığını söyledi.        

Annesiz büyümenin çok zor bir durum olduğunu belirten Ayvacı, ''Annemin rahatsızlığından dolayı nüfusa kaydım bile yaptırılmamıştı. Ancak 10 yaşında iki yaş küçük yazdırılarak kaydım yapıldı. Hayat mücadelesi ve nüfusa olan geç kayıt nedeniyle okula gitmedim. Okuma yazmayı kendi çabamla ilerleyen yaşlarımda öğrendim'' dedi.        

Askerlik çağına geldiğinde vatani görevini yapmak üzere 1949 yılında İstanbul Selimiye Kışlası'na teslim olduğunu ifade eden Ayvacı, şunları kaydetti:        

''Burada eğitim aldıktan bir süre sonra, başlamış olan Kore Savaşı için Kore'ye göndermek üzere asker seçiyorlardı. Ben şahsım olarak savaşa katılmak üzere gönüllü oldum. Kore'ye İskenderun Limanı'ndan kalkan ve bir ay süren gemi yolculuğuyla vardık. Hemen görev yerimiz olan cepheye koştuk. Savaş biz oraya vardığımızda tüm hızıyla sürüyordu. Kore Savaşı'nda Türk askerinin kahramanlığını ve iman gücünü gösterdik. Türk askerine yakışır şekilde davrandık. 1951 yılında birliğin görev süresi dolduğunda yeni Türk birliğine görevi teslim ettik.''
     
''BU ŞEREFİ BABAMA BORÇLUYUM''
Babasının kendisini nüfusa iki yaş küçük yazdırmasaydı bu şerefli Gazilik ünvanını alamayacağını belirten Ayvacı, ''Yaşadığım gurur beni çok mutlu ediyor. 23. Tümende görev yaptığımla ilgili Genel Kurmay Başkanlığı arşivinde kaydım var'' dedi.        

Vatani görevini yaptıktan sonra başından iki evlilik geçtiğini ve 9 çocuğu bulunduğunu dile getiren Avcı, iki eşinden de boşandığını, ikinci evliliğinin üzerine kayıtlı gayrimenkul birşeyler kalmadığı için terk edildiğini ve bu nedenle bittiğini bildirdi.
       
KİMSEYE YÜK OLMAK İSTEMİYOR
Ancak kimseye kırgın olmadığını anlatan Ayvacı, sözlerine şöyle devam etti:        

''14 yıl önce çocuklarıma yük olmamak için onların izniyle huzurevine yerleştim. Burada çok mutluyum. Bilgi ve deneyimlerimi ziyaretçilerimle paylaşıyorum. Huzurevinde kocaman bir ailem var. Çocuklarımla telefonda görüşüyorum. Onların yanına gidiyorum. Burada askeri personel ve yerel yönetimler sürekli beni ziyaret ediyor. Sosyal Hizmetler Müdürü ile çalışanlar halimi hatırımı soruyor. Öğrenci ziyaretçilerim oluyor. Benimle hatıra fotoğrafı çektirenler, yaşadıklarımı öğrenmek isteyenlerin sayısını hatırlamıyorum bile...''        

Sosyal Hizmetler İl Müdürü İzzet Güneş, Kore Gazisi Şahap Ayvacı'nın 14 yıldır huzurevinde kaldığını, davranışlarıyla örnek biri olduğunu söyledi.        

Güneş, bilgisini ve birikimini sürekli insanlarla paylaşan Ayvacı'nın, herkes tarafından sevilen, ailesiyle sürekli görüşen biri olduğunu bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...